Интервјуа

Мицкоски за МИА: Не сме разгледувале имиња за јавен обвинител, лидерска по приближување на ставовите

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски во интервјуто за МИА посочува дека на власта не и одговара да се донесе законот за јавно обвинителство и дека СДСМ сака да го закочи целиот процес затоа што сакаат […]

Политика

Димовски: Вчерашните настани се смислено сценарио на власта да го спречи демократскиот пркос на Македонците

  Почитувани, Зоран Заев на најподмолен начин посакува и создава насилство во државата. Тој капитулацијата која што ја потпиша сака да ја покрие со сценарио во кое ќе вовлече недолжни граѓани во насилство и потоа […]

Вести

Презентиран планот 18 на Владата пред потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ Александар Николоски

На барање на Заменик Претседателот на Владата на Р. Македонија Бујар Османи, беше реализирана средба со потпретседателот на ВМРО ДПМНЕ Александар Николоски, координаторот на пратеничката група Драган Данев и советникот на претседателот за надворешна политика […]

Македонија

ВМРО-ДПМНЕ: Економијата тоне, СДСМ не знае да ја води државата

Додека земјите од регионот и Европа бележат голем раст  Република Македонија е повторно на нула. Република Македонија  бележи 46  пати помал раст на економијата од Србија, а  35 пати помал раст од Бугарија. Државата е […]

Власт

Конфузија во ВМРО-ДПМНЕ откако јавноста виде дека Мицкоски лаже

Тотална конфузија владее во ВМРО-ДПМНЕ откако јавноста виде дека Христијан Мицкоски лаже за неговиот ангажман како советник на Никола Груевски. Јавно објавени документи потврдуваат дека Мицкоски, додека му бил советник на Груевски земал пари од […]

Македонија

ВМРО-ДПМНЕ: Земјоделците, како и сите граѓани во државата се излажани од власта

Продолжува безидејноста на СДСМ, која се сака да се покрие со празни флоскули, лаги и манипулации. Земјоделците, како и сите граѓани во државата се излажани од власта. Нема зголемување на субвенциите, туку истите се помали […]

Македонија

Јанушев: Шест дена ВМРО-ДПМНЕ бара од оваа неодговорна Влада лидерска средба

Во изминатите денови неколкупати јавно побаравме од премиерот Заев за лидерска средба во врска со името. Шест дена ВМРО-ДПМНЕ бара од оваа неодговорна Влада лидерска средба. Шест дена се доволен период и за усогласување и […]

Македонија

ВМРО-ДПМНЕ: Неспособниот Сугаревски сега се обидува да ги порекне ветувањата запишани во предизборната програма на СДСМ

СДСМ ја потценува интелигенцијата и помнењето на граѓаните и со манипулации бега од предизборните ветувања. Неспособниот Сугаревски сега се обидува да ги порекне ветувањата запишани во предизборната програма на СДСМ како и во програмата на […]

Македонија

Милошоски побара распуштање на коалицијата “За подобра Македонија”

ВМРО-ДПМНЕ мора да ја преиспита (не)ефикасноста на коалицијата “За подобра Македонија” Централниот Комитет на ВМРО-ДПМНЕ пред изборите 2016та донесе одлука за заеднички настап со 23 политички партии во предизборната коалиција “За подобра Македонија”. Истото беше […]

Македонија

Мицкоски на работен појадок со Могерини

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски денес (19 април 2018-та година) оствари работен појадок со високата претставничка на ЕУ за надворешна политика и безбедност, Федерика Могерини. На средбата се разговараше за европските интеграции на државата, најновиот […]