Свет

Германија признава дека „не може да и даде многу повеќе“ на Украина

Берлин е подготвен да ја поддржи Украина во иднина, но во однос на снабдувањето со оружје не може да „подари многу повеќе“, изјави во вторникот германската министерка за одбрана Кристин Ламбрехт. За време на посетата […]

Свет

Русите се закануваат со гранатирање на Запорошка атомска централа

Руските окупатори се закануваат дека ќе ја гранатираат Запорошката  нуклеарната централа  лоцирана во Енергодар. Ова го објави пратеник анна партијата „Слуга на народот“ Марјана Безугла. „Внимание! Енергодар – Нуклеарна централа. Русите поставија хаубици и се […]

Свет

Кулеба од ОН: Не смееме да ги повторуваме грешките кои не одведоа до светските војни

Шефот на украинската дипломатија Дмитро Кулеба денеска имаше обраќање на Генералното собрание на ОН од кое повика на „брзи, конкретни и решителни“ потези за украинската криза. Кулеба кажа дека се наоѓаме „во критичен момент од […]

Свет

Зеленски најави даночна ваканција во Украина

Претседателот на Украина Володимир Зеленски најави воведување даночна ваканција во земјата во видео обраќање до Украинците на 22 февруари. Тој соопшти за започнување на програма за „економски патриотизам“. Истата вклучува намачување на даночното оптоварување на […]

Власт

Средба на министерката Петровска со украинската амбасадорка Задорожњук

Министерката за одбрана Славјанка Петровска и ополномоштената амбасадорка на Украина Наталија Задорожњук, денеска остварија средба во Министерството за одбрана, на која уште еднаш било потенцирано дека нашата земја како и сите останати земји членки на […]

Свет

Украинскиот претседател Зеленски повика на итен прекин на огнот

Претседателот на Украина, Володимир Зеленски повика денеска на итен прекин на огнот во источниот дел на земјата, каде во изминатите денови се интензивираа судирите меѓу проруските и украинските сили. Тој, исто така, нагласи дека Украина […]

Свет

Хероите на „Небесните Стотина“… Кои се тие?

20 февруари 2014 година стана најтемниот ден во историјата на независната Украинска држава: на тој ден во центарот на главниот град загинаа десетици Украинци кои протестирале против режимот на тогашниот претседател. Хероите на „Небесните Стотина“ […]

Свет

Украинскиот претседател предложи средба со Путин

Украинскиот претседател Володимир Зеленски денеска предложи средба со неговиот руски колега Владимир Путин, во време на растечки страв од руска инвазија врз Украина. – Не знам што сака рускиот претседател, затоа предлагам да се сретнеме, рече Зеленски […]

Дипломатскиот синдикат реагира за поведени дисциплински постапки за тројца дипломати - МИА
Македонија

МНР: Нашите државјани итно да ја напуштат Украина поради опасност од воена ескалација

Поради сериозно влошената безбедносна ситуација во и околу Украина, Министерството за надворешни работи упатува апел до државјаните на Македонија кои се уште се наоѓаат во земјата итно да ја напуштат поради можност од воена ескалација. […]

Свет

Кулеба: Украина е подготвена на секое сценарио

Украина е подготвена за секое сценарио, изјави денеска украинскиот министер за надворешни работи Дмитро Кулеба. Кулеба на тој начин реагираше на оценките на американскиот претседател Џозеф Бајден дека рускиот претседател Владимир Путин донел одлуката да […]