Вести

Фестивал на младо вино во Кавадарци

– Фестивал на младо вино се одржа денеска во Кавадарци, на отворено во кругот на винаријата „Тиквеш“. Водителот Сашко Коцев потсети дека манифестацијата се одржува по 12. пат, по паузата минатата година поради ограничувањата предизвикани […]

Свет

Прв случај на новиот вид на коронавирус во Франција

Првиот случај на новиот вид на коронавирус идентификуван во Јужна Африка е откриен во Франција, соопшти денеска француското Министерство за здравство. Јужноафриканскиот вид, како и британскиот, е полесно пренослив. Новиот вид на коронавирус е потврден […]

Свет

(Видео) Си Џинпинг се обрати до нацијата: Кина испиша историја во борбата против коронавирусот

Кинескиот претседател, Си Џинпинг, ја пофали како што рече, тешко извојуваната победа, над коронавирусот, но и начинот на кој земјата се опоравила економски и ја искоренила сиромаштијата во вонредната 2020 година. За време на новогодишното […]

Спорт

Новак Ѓоковиќ како Роки Балбоа!

Светскиот рекет број 1, Новак Ѓоковиќ од планинскиот центар Дивичбаре во близината на Ваљево прати порака пред новата 2021 година во стилот на Роки Балбоа, славниот лик на Силверстер Сталоне. Во снимка која наликуваше на […]

Хроника

Тинејџер нападнал полицаец во Кисела Вода оти му побарал лична карта

Тинејџер нападнал полицаец во скопската населба Кисела Вода, откако тие му побарале лична карта за легитимација. Откако одбил да покаже легитимација, тој почнал да се однесува агресивно и физички да се пресметува со еден од […]

Свет

(Видео) Новата Година се слави масовно на улиците во Вухан додека светот е во карантин

Граѓаните на Вухан, град во Кина кој важи за некогашно жариште на коронавирусот во светот, излегоа на улиците во голем број вечерва, додека добар дел од остатокот од светот останаа во своите домови за дочек […]

Спорт

Почина Томи Доерти, поранешниот менаџер на Манчестер јунајтед

Томи Доерти, поранешниот менаџер на Манчестер јунајтед и Челси, и селектор на шкотската репрезентација почина на 92 години. Популарниот „Док“ починал во својот дом во северозападна Англија по долга болест, потврди неговото семејство. Роден во […]

Хроника

Расчистени седум тешки кражби во Гостиварско

Полицијата поднесе кривична пријава против Б. М. (18) од селото Сенце, Гостиварско, и Љ. Д. (23) од Кичево, поради извршување тешки кражби во овој регион. „Првопријавениот се сомничи дека во текот на оваа година насилно […]

Спорт

Кавани скапо плати за „брзиот јазик“

Фудбалската асоцијација на Англија го казни фудбалерот на Манчестер Јунајтед, Уругваецот Единсон Кавани со 3 меча суспензија и со парична казна поради однесување кое е протолкувано како расизам. Кавани во ноември беше стрелец на победничкиот […]

Свет

(Видео) Пет светски настани што ја одбележаа 2020, а не се за коронавирусот

Кога ќе се спомене 2020 година, сите веднаш помислуваат на Kовид-19 и тоа е во ред. Но, оваа година имаше и други светски настани што ќе влијаат на случувањата во годините што претстојат Дури и […]