Џафери и Пендаровски и натаму со различни ставови за роковите за врачување на мандатот - МИА
Парламентарни избори 2020

Џафери и Пендаровски и натаму со различни ставови за роковите за врачување на мандатот

Скопје, 12 август 2020 () – Талат Џафери, доскорешен претседател на Собранието, а сега негов претседавач, повторно предупреди дека доколку претседателот Стево Пендаровски го додели мандатот за формирање на Влада, без притоа да биде избран новиот […]

ВМРО-ДПМНЕ: Потребно е  да изградиме јасни и цврсти национални позиции по клучните прашања. - МИА
Опозиција

ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ да каже кои се партиите од новото мнозинство

7 август 2020 Реакција на соопштение на СДСМ Наместо досадни и стерилни соопштенија за себехрабрење бидејќи СДСМ трет ден тврди дека има мнозинство јавно ги повикуваме да кажат кои се партиите од ново мнозинство, која […]

СДСМ апелира да се почитуваат препораките за заштита на здравјето на граѓаните - МИА
Власт

СДСМ: Борба со криминалот и корупцијата на сите нивоа – приоритет во преговорите за новата влада

Скопје, 6 август 2020 () – СДСМ води сериозни преговори за формирање влада со полн четиригодишен мандат, поддржана од стабилно мнозинство во Парламентот, на која еден од главните приоритети ќе и биде борбата со криминалот […]

Гаши: Нема да влегуваме во преговори пред ДУИ да го истроши својот легитимитет - МИА
Парламентарни избори 2020

Гаши: Нема да влегуваме во преговори пред ДУИ да го истроши својот легитимитет

Скопје, 29 јули 2020 () – Демократската унија за интеграција (ДУИ) треба да проба Насер Зибери да биде премиер, тие добија пратеници заради него и ако не можат тоа да го остварат ќе треба да […]

Алијанса за Албанците и Алтернатива најавија Марш за демократија - МИА
Парламентарни избори 2020

Алијанса за Албанците и Алтернатива најавија Марш за демократија

Скопје, 26 јули 2020 () – Маршот за демократија не е само протест, туку е јавен израз на волјата на албанскиот граѓанин во Северна Македонија, кој по последните избори смета дека сериозно се оштетени демократијата […]

ДИК ги објави конечните резултати: СДСМ 46, ВМРО-ДПМНЕ 44, ДУИ 15 АА 12, Левица 2 и ДПА 1 мандат - МИА
Вести

ДИК ги објави конечните резултати: СДСМ 46, ВМРО-ДПМНЕ 44, ДУИ 15 АА 12, Левица 2 и ДПА 1 мандат

Според конечните официјални резултати од предвремените парламентарни избори што се одржаа на 15 јули, Коалицијата „Можеме“ предоведна од СДСМ освои 46 пратеници, ВМРО-ДПМНЕ 44, ДУИ 15, Алијанса на Албанците и Алтернатива 12, Левица два и […]

Деркоски: Државната изборна комисија работеше на законит начин - МИА
Вести

ДИК ќе ги соопшти конечните резултати од изборите и ќе ги врачи уверенијата на избраните пратеници

Скопје, 25 јули 2020 () – Државната изборна комисија денеска ќе одржи јавна седница на која ќе се донесе заклучок со објавување на конечните официјални резултати од предвремените парламентарни избори одржани на 15 јули. По […]

Управниот суд ги одби сите досега резгледани тужби на решенијата на ДИК - МИА
Вести

Управниот суд ги одби сите досега резгледани тужби на решенијата на ДИК

Скопје, 23 јули 2020 () – Управниот суд ја одби и тужбата поднесена од МОРО – Работничка партија, информираат за , од Судот. Ова беше последната тужба за денеска за кој беше одржана јавна седница […]

Управен суд одби 40 тужби поднесени од Алијанса за Албанците и Алтернатива - МИА
Парламентарни избори 2020

Управниот суд ќе ги разгледува тужбите на Левица, СДУ и МОРО

Скопје, 23 јули 2020 () – Управниот суд денеска треба да ги разгледува тужбите на Левица, СДУ и на МОРО Работничка партија, на одбиените приговори од Државната изборна комисија за парламентраните избори одржани на 15 […]

До 10 часот никој не поднел тужби до Управниот суд - МИА
Парламентарни избори 2020

Левица поднесе 102 тужби пред Управен суд

Скопје, 22 јули 2020 () – Политичката партија Левица денеска во Управниот суд поднесе 102 тужби за заштита на избирачкото прво на подносителите на листите. Од Управен информираат дека за одржување на јавните седници по […]