Балкан

Москва забрани влез во Русија за шефот на политичката канцеларија на Коѕијас

Забрана за влез во Русија за директорот на политичката канцеларија на Никос Коѕијас и протерување на двајца грчки дипломати се „контра мерките“ на Москва, откако Атина протера двајца руски дипломати, а за двајца забрани влез. […]

Свет

Захарова: Меј да престане со интригите и игрите со хемиските агенси

Москва, 5 јули 2018  – Руското Министерство за надворешни работи денеска ја повика британската премиерка Тереза Меј да престане со „интригите и игрите со хемиските агенси“, откако британските власти соопштија дека се случил уште еден […]

Свет

Продолжени санкциите на ЕУ против Русија за шест месеци

Брисел, 5 јули 2018  – Советот на ЕУ денеска изгласа шестмесечно продолжување на санкциите против Русија, до 31 јануари 2019 година. Одлуката доаѓа по брифинг на канцеларката Ангела Меркел и францускиот претседател Емануел Макрон на […]

Свет

Меј: Многу сум вознемирена поради новото труење со „Новичок“

Лондон, 5 јули 2018  – Британската премиерка Тереза Меј изјави денеска дека е многу вознемирена, бидејќи двајца британски граѓани се отруени со нервниот агенс „Новичок“. – Многу е вознемирувачко да видиш дека уште две лица […]

Интересно со Опсервер

Мундијалот предизвика недостиг на пиво во Русија

Виена, 26 јуни 2018  – Светското првенство во фудбал и големиот број на навивачи од целиот свет, кои дневно пијат огромни количини пиво, предизвикаа недостиг на овој напиток во Русија. Прва, која уште во понеделникот […]

Спорт

СП 2018: Роналдо: Освојувањето на трофејот останува наша цел

Кристијано Роналдо го прокоментира драматичниот судир меѓу Португалија и Шпанија од групата „Б“ на СП 2018, што заврши 3:3. Напаѓачот постигна три гола и пред целиот свет повторно ја покажа својата класа. – Среќен сум, […]

Спорт

СП 2018: Шпанија и Португалија ремизираа

Шпанија и Португалија одиграа возбудлив натпревар со два пресврти, кој заврши со нерешено 3:3 во групата Б на Светското првенство во Русија. Натпреварот резултатски го отвори Кристијано Роналдо уште во четвртата минута постигнувајќи гол од […]

Издвојуваме

Им кажал дека е војник ограбен од девојката и барал пари. Дознале дека ги измамил и… (ВИДЕО +18)

Со плескање на брегот на реката Ангара, заврши историјата за помош на прелажаниот од девојката симферполец, која што тој ја раскажувал на луѓето од Иркутск кои сакале да му помогнат, собирајќи пари за враќање. Егзекуцијата […]

Вести

Кримскиот мост успешно тестиран (ВИДЕО)

Автопатот на Кримскиот мост е подготвен за употреба и експлоатација. Повеќе недели по ред, градежни инженери извршија различни тестирања на мостот и на неговите делови. Интересно е да се види како се тестираат различни сценарија […]

Наука и технологија

Хиперсоничен ловец на сателити и ракети Миг-41 (ПАК ДА)

Станува збор за сосема нов концепт на авион со ознака ПАК-ДП Миг-41. Според луѓето кои учествуваат во овој проект, неговите карактеристики ќе бидат вистинска авангарда во однос на постоечките авиони кои моментално се наоѓаат во […]