Бизнис и економија

Во Америка недостига работна сила –  во Македонија нема работни места!

Пред почетокот на пандемијата САД имаше недостиг на работна сила, особено во занаетчискиот сектор и професии за кои е потребна физичка сила. Но, со искачувањето на стапката на невработеност на  15% во април 2020 година, […]

Колумни

Скопската област во времето на византиската власт од 1018 до 1204 година – 5 дел

По потпаѓањето на Самуиловата држава под власта на Византија положбата на македонското население во првите години не била многу тешка. Народот ги плаќал истите даноци како и порано. Феудалците кои доброволно се предале ги зачувале […]

Колумни

Скопје и скопската област во времето на Македонското (Самоиловото) царство (969-1018) – 4 дел

Почнувајќи од средината на IX век, па се до крајот на владеењето на бугарскиот цар Петар (927 – 969), поголемиот дел од територијата на Македонија влегувала во составот на средновековната бугарска држава. По неговата смрт […]

Македонија

Туристите во Македонија во првиот квартал потрошиле 64,7 милони долари

Шеесет и четири милиони американски долари потрошиле во првите три месеци од годинава туристите на патувања во Македонија. Девизниот прилив во овој квартал, како што соопшти Агенцијата за промоција и поддршка на туризмот, од 64,71 […]

Став

Проф. Котлар: Бидете храбри, оти борбата за Името и идентитетот почнува од денес. Од овој миг.

📚 MAKEДОНСКИ МАНИФЕСТ Јавно обраќање до македонскиот народ (напишано од Ефтим Клетников, а разработен и прифатен од проф. Наташа Котлар, проф. Пренџов, диригентот Запров, амасадорот М.Корнети, проф. Ц.Гавровски, Олгица Трајковска, правник Дардан Венетски и други членови […]

Кошарка

Македонија го совлада Азербејџан на ЕП во Скопје

Скопје, 4 август 2018 – Јуниорската репрезентација на Македонија денеска го совлада Азербејџан со 65:50 на Европското првенство за кошаркари до 18 години, Б дивизија, што се одржува во Скопје. Македонските кошаркари со вчерашниот убедлив […]

Спорт

Ивановски го освои третото место на ЕП до 14 години за тенисери

Мост, 28 јули 2018  – Младиот македонски тенисер и голем талент, Калин Ивановски се пласираше на третото место на Европскиот шампионат за играчи до 14 години, кое се одржува во Мост, чешка.   Во полуфиналето, […]

Вести

Амбасадата на Руската Федерација излезе и со официјално соопштение за изјавата на Премиерот Заев

Обрнавме внимание на изјавите на Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, дадени на 16 јули во неговото интервју за BuzzFeed News и в коментар за македонски медиуми, со обвинувања за наводно финансирање на […]

Издвојуваме

Битката на Ножот – Најкрвавата битка по Илинденското востание

Битка на Ножот — најголемата и најкрвавата битка водена од Четничкиот институт на Македонската револуционерна организација во периодот по Илинденското востание. Битката се одиграла на 14 јули 1907 година на врвот Ножот, во близината на […]

Власт

Владата прави притисок врз вработените за да дојдат утре во Парк?!

Македонската твитер заедница објави мејл од Министерството за надворешни работи со кој сите вработени се поканети на манифестацијата во Градски Парк. Дали со овој мејл Владата прави суптилен притисок вработените да дојдат на настанот?! Владата […]