Свет

На учениците во Грција им се забранува употребата на мобилни телефони во училиштата

Атина, 26 јуни 2018  – Учениците во Грција, во училиштата, нема да можат да користат мобилни телефони, таблети, игри или кои било други електронски уреди што поседуваат систем за обработка на слика или звук. Како што […]

Интересно со Опсервер

Искршени статуи на египетски богови на локалитет во Грција

Атина, 20 јуни 2018 – Грчките власти соопштија дека непознати лица ги искршиле репликите на статуи на египетски богови од римскиот период, кои се наоѓале во древен храм оддалечен 40 километри северно од Атина. Од […]

Вести

Продолжува расправата во грчкиот Парламент, се гласа недоверба на Владата

Атина, 16 јуни 2018 (МИА) – Во грчкиот Парламент пред 10 часот по локално време почна третиот дел по поднесеното барање од Нова демократија за гласање недоверба на Владата. Договорот со Македонија е во фокусот […]

Свет

Мaлa пoсетенoст нa прoтестoт вo Атинa зa „oдбрaнa нa иметo Мaкедoнијa“

Атина, 15 јуни 2018 (МИА) – Мaл брoј грaѓaни oдгoвoријa пoзитивнo нa пoвикoт нa Кoмитетoт зa бoрбa зa грчкиoт кaрaктер нa Мaкедoнијa, дa излезaт пред грчкиoт Пaрлaмент дoдекa трaе рaспрaвaтa зa дoгoвoрoт сo Мaкедoнијa, јaви дoписничкaтa […]

Вести

Грчките позиции од спогодбата Грција – Македонија

„Владата ги започна преговорите во меѓународен статус кво во кој терминот „Македоnија“ веќе се користеше како име на соседот во меѓународните организации и сите меѓународни форуми… Освен тоа, преку 140 земји (вклучувајќи ги САД, Кина […]

Вести

Никола Димитров се сретна со неговиот колега од Грција, министерот Никос Коѕијас

Денеска (12 април 2018 година, четврток), во Вила Охрид, министерот за надворешни работи, Никола Димитров се сретна со неговиот колега од Грција, министерот Никос Коѕијас. На средбата која се одржа во отворена атмосфера, се разговараше […]

Македонија

Карма или парадокс: Грчкиот премиер Ципрас бара Турција да го почитува меѓународното право!

Грчкиот Премиер, Алексис Ципрас испрати силна порака до Турција да прекине со нелегалните активности во Егејското море и да го почитува меѓународното право. Според грчкиот весник Катимерини, Ципрас ја испратил оваа порака при неговата посета […]

Вести

“Цивилизираните” грци во ЕУ парламент реагираат на спомнувањето на македонското и турското малцинство во Грција

Грчки европарламентарци од фашистичката партија “Златна зора” и нивните помошници пред две години упаднаа во просторијата во Европскиот парламент и насилно ја прекинаа дебатата за Слобода на здружување во Грција, организирана од европратеникот Sógor Csaba, […]

Вести

Kоѕијас: Име на словенски, без превод, со географска одредница

Министерот за надворешни работи на Грција во синоќешното интервју за грчката телевизија Алфа, снимено само неколку часа по маратонските преговори во Виена, откри детали за грчките позиции, за нацрт спогодбата, за нашата евро-атлантска перспектива, за […]

Вести

Бутарис: Името „Македонија“ го подели целиот свет, а нѐ подели и нас самите.

Грција треба да размисли за преименување на солунскиот аеродром „Македонија“, изјави градоначалникот на градот, Јанис Бутарис, за локалната „ТВ Скај“, пренесе „БГНЕС“. „Не велам дека треба да се промени името, но јавно го начнувам ова […]