Интервјуа

Мицкоски за МИА: Не сме разгледувале имиња за јавен обвинител, лидерска по приближување на ставовите

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски во интервјуто за МИА посочува дека на власта не и одговара да се донесе законот за јавно обвинителство и дека СДСМ сака да го закочи целиот процес затоа што сакаат […]

Политика

Димовски: Вчерашните настани се смислено сценарио на власта да го спречи демократскиот пркос на Македонците

  Почитувани, Зоран Заев на најподмолен начин посакува и создава насилство во државата. Тој капитулацијата која што ја потпиша сака да ја покрие со сценарио во кое ќе вовлече недолжни граѓани во насилство и потоа […]

Вести

Презентиран планот 18 на Владата пред потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ Александар Николоски

На барање на Заменик Претседателот на Владата на Р. Македонија Бујар Османи, беше реализирана средба со потпретседателот на ВМРО ДПМНЕ Александар Николоски, координаторот на пратеничката група Драган Данев и советникот на претседателот за надворешна политика […]

Македонија

ВМРО-ДПМНЕ: Економијата тоне, СДСМ не знае да ја води државата

Додека земјите од регионот и Европа бележат голем раст  Република Македонија е повторно на нула. Република Македонија  бележи 46  пати помал раст на економијата од Србија, а  35 пати помал раст од Бугарија. Државата е […]

Македонија

Мицкоски: Македонија на дното во Европа по економскиот раст, граѓаните страдаат поради катастрофалните политики на Владата

Македонија е на дното во Европа по растот на БДП. Денес Државниот завод за статистика повторно ја потврди лошата економска политика на СДСМ. Имено според официјалните податоци, БДП во првиот квартал од 2018 година забележал […]

Македонија

Пецаков: ЈП „Билјанини извори“ носи скандалозна одлука за наплата на паркинг на улиците

Во период кога туристичката сезона е започната ЈП „Билјанини извори“ носи скандалозна одлука за наплата на паркинг на улиците. Имено, зоната А со највисока цена се проширува со што по цела должина ќе се наплаќа […]

Власт

Конфузија во ВМРО-ДПМНЕ откако јавноста виде дека Мицкоски лаже

Тотална конфузија владее во ВМРО-ДПМНЕ откако јавноста виде дека Христијан Мицкоски лаже за неговиот ангажман како советник на Никола Груевски. Јавно објавени документи потврдуваат дека Мицкоски, додека му бил советник на Груевски земал пари од […]

Македонија

ВМРО-ДПМНЕ: Земјоделците, како и сите граѓани во државата се излажани од власта

Продолжува безидејноста на СДСМ, која се сака да се покрие со празни флоскули, лаги и манипулации. Земјоделците, како и сите граѓани во државата се излажани од власта. Нема зголемување на субвенциите, туку истите се помали […]

Македонија

Јанушев: Шест дена ВМРО-ДПМНЕ бара од оваа неодговорна Влада лидерска средба

Во изминатите денови неколкупати јавно побаравме од премиерот Заев за лидерска средба во врска со името. Шест дена ВМРО-ДПМНЕ бара од оваа неодговорна Влада лидерска средба. Шест дена се доволен период и за усогласување и […]