Пеле: Од скромните почетоци до првата фудбалска глобална суперѕвезда


Трикратниот победник на Светскиот куп многумина го сметаат за најдобар играч на сите времиња

 

 


 

Легендата на бразилскиот фудбал, Едсон Арантес до Насименто, попознат како Пеле, почина на 82-годишна возраст во Сао Паоло.

Починувањето на Пеле во болницата Алберт Ајнштајн во најголемиот бразилски град следи по подолг период на лошо здравје и битка со рак на дебелото црево.

На фудбалската икона му беше отстранет тумор на дебелото црево во септември минатата година и редовно ја посетуваше болницата. Нови стравови за неговото здравје се појавија кога тој беше повторно примен на лекување во ноември.

Следеа извештаи дека Пеле бил преместен на палијативна нега поради хемотерапијата која повеќе не го имала потребниот ефект. Најлошото беше потврдено во четвртокот, бидејќи веста за смртта на Пеле предизвика жалост за една од најпознатите фигури што го краси секој спорт.

Како трикратен победник на Светскиот куп, Пеле создаде наследство што го постави меѓу најголемите фудбалери – ако не и најголемите – на сите времиња. Неговата смрт го означува крајот на извонредниот живот и кариера; онаа што го зеде од скромно потекло и го поттикна да стане првата глобална фудбалска суперѕвезда. Овде, се навраќаме на животот и кариерата на вистински спортски великан.

Скромни почетоци, Сантос и професионално деби за тинејџери
Пеле е роден на 23 октомври 1940 година во градот Трес Коракоес, Минас Жераис, но пораснал во сиромаштија во Бауру, на околу 330 километри и четири часа од Сао Паоло.

Неговото семејство, на чело со поранешниот фудбалер на Флуминенсе, Дондињо и неговата сопруга Селесте Арантес, првично му го дал прекарот „Дико“. Но, начинот на кој погрешно го изговорил името на неговиот омилен играч – голманот на Васко де Гама Биле – подоцна го добил името Пеле.

Младиот Пеле му помагал на своето семејство заработувајќи дополнителни пари работејќи во чајџилници, но не можел да си дозволи соодветен фудбал. Наместо тоа, тој вежбаше играјќи си со чорапа наполнета со весник, а потоа врзана со конец.

Откако настапи во неколку аматерски клубови, тој го предводеше јуниорскиот тим на Бауру Атлетик Клуб до две победи во младинското првенство во државата Сао Паоло. Пеле стекна самодоверба играјќи футсал со возрасни како 15-годишник. Неговиот тренер во Бауру, Валдемар де Брито, го одведе на проба во Сантос во 1956 година и им кажа на директорите на крајбрежниот клуб дека Пеле ќе биде „најдобриот фудбалер на светот“.

Пеле импресионираше доволно за да го добие својот професионален договор во јуни истата година и постигна гол на своето деби на 7 септември кога Сантос го победи Коринтијанс де Санто Андре со 7-1. Медиумите мислеа дека ќе стане идна суперѕвезда, тој беше стартер до почетокот на сезоната во 1957 година.

Повик до репрезентацијата на Бразил, прва победа на Светското првенство
Како најдобар стрелец во лигата во 1957 година, Пеле беше повикан во репрезентацијата на Бразил само 10 месеци откако стана професионалец. До денес, тој останува најмладиот дебитант на Селекао откако настапи против Аргентина во поразот од 2-1 на Маракана во Рио де Жанеиро на само 16 години.

Пеле се истакна како комплетен напаѓач, способен без напор да се префрли од стрелец на голови во подлабоко лежечки плејмејкер кој даваше асистенции со својата суперлативна визија и прецизно додавање. Надарен со беспрекорен дриблинг и репертоар на вештини, тој исто така поседуваше врвна ментална цврстина и не беше вознемирен од постојаното шутирање од противникот.

Подвизите на Пеле за Сантос го видоа избран за Светското првенство 1958 година во Шведска и покрај тоа што се здоби со повреда на коленото. Откако се опорави и неговите соиграчи побараа да биде избран од Висенте Феола, Пеле стана најмладиот играч на Светското првенство во тоа време. Бразил го победи СССР со 2-0 во своето деби, а Пеле имаше инстантно влијание со асистенција на вториот гол на Вава во третиот натпревар од првото коло.

Пеле го постигна првиот од осумте гола во кариерата на Светското првенство во четвртфиналето против Велс во победата од 1-0. Во полуфиналето против Франција, со резултат 2-1, Пеле постигна неверојатен хет-трик во второто полувреме во 23 минути, и продолжи да загради во победата од 5-2 над домаќинот Шведска во финалето.

Помагајќи ѝ на нацијата да заздрави по шокантниот пораз во 1950 година во финалето против Уругвај на нивниот домашен Светски куп, Пеле веднаш стана народен херој во Бразил преку неговите подвизи. Тој со триумфот го исполни ветувањето на својот татко, откако како деветгодишно дете му вети дека ќе се одмазди за потресниот пораз на Маракана.

Европски интерес, успех со Сантос, уште две мундијалски победи

Сантос мораше да се откаже од пристапот на Интер за да го ангажира Пеле по неговото враќање дома поради револтот од нивните навивачи, што се покажа како мајсторски удар додека државниот клуб Сао Паоло ја започна својата најуспешна ера. Сантос го освои Кампеонато Паулиста во 1958 и 1959 година, плус турнирот Торенио Рио-Сао Паоло на кој учествуваа најголемите клубови од двата најголеми града во земјата.

Во 1961 година, Пеле ја освои бразилската национална лига, а 1962 година стана една од најдобрите во неговата кариера. Пеле отиде на Светското првенство во Чиле кој се смета за најдобар играч на планетата, а турнирот го започна во одлична форма против Мексико со гол и асистенција при победата од 2-0.

Пеле се повреди на следниот натпревар против Чехословачка, принудувајќи го да го пропушти остатокот од турнирот, но сепак го освои победничкиот медал бидејќи Гаринча ја презеде водечката улога во тимот на Ајморе Мореира и ги победи Чесите во финалето за Бразил да ја задржи титулата.

Назад во Сантос, Пеле ја освои бразилската национална лига, Кампеонато Паулиста, еквивалент на Лигата на шампионите во Јужна Америка во Копа Либертадорес и Интерконтиненталниот куп против Бенфика во двомеч во Рио и Лисабон.

За љубителите на фудбалот, хет-трикот на Пеле во португалската престолнина кога Сантос победи со 5-2 во реваншот се смета за најголем индивидуален настап во историското натпреварување кое ги спротивстави шампионите на Европа и Јужна Америка. Други европски гиганти кои се обидоа и не успеаја да го ангажираат Пеле по Светските првенства во 1958 и 1962 година беа Реал Мадрид, Манчестер Јунајтед и Јувентус.

Светското првенство во Англија во 1966 година, кое го освоија домаќините, беше заборавено за Пеле и Бразил. Меѓутоа, четири години подоцна, откупот беше постигнат во Мексико кога ги одведе до третата титула, откако наводно добил притисок од воениот режим на власт во тоа време да се врати во меѓународниот круг и да додаде уште една ѕвезда на легендарниот жолт и- зелена маичка.

Меѓународно пензионирање, напуштање на Сантос, САД
Пеле се повлече од репрезентацијата на Бразил во 1971 година и го напушти Сантос во 1974 година со шест национални титули, две Копа Либертадорес, два интерконтинентални купа и 10 Кампеонато Паулистас. Тој се приклучи на Њујорк Космос во 1975 година и го освои фудбалскиот боул во 1977 година заедно со германскиот великан Франц Бекенбауер.

На 36-годишна возраст, Пеле повика на 21-годишна играчка кариера во октомври истата година. Пеле е признат од Гинисовата книга на рекорди дека постигнал 1.279 гола на 1.363 натпревари, кои вклучуваат пријателски натпревари и турнеи кои Сантос честопати ги правел низ светот.

Неговите подвизи честопати беа извор на дискусии на социјалните мрежи во модерната ера на фантомите на Кристијано Роналдо и Лионел Меси, но иако Пеле постоеше во време на порелаксирано водење евиденција, неговите плодни достигнувања се непобитни. Сигурно не може да има никакво сомневање за бројот на Пеле за Бразил, со неговите 77 гола во 92 натпревари, што е рекорд само неодамна постигнат од Нејмар.

Живот по кариерата
До моментот кога се пензионираше, Пеле веќе глумеше во бразилска теленовела за човечки контакт со вонземјани во 1969 година. Откако ги обеси чизмите, тој се разграни во филмови појавувајќи се во култната класика „Бегство до победата“ од 1981 година со Силвестер Сталоне, која детализираше натпревар од времето на Втората светска војна помеѓу германски тим и сојузничките воени заробеници. Во 2001 година, тој имаше камео во популарниот британски сатира филм „Мајк Басет: менаџер на Англија“.

Можеби најзначајните придонеси на Пеле за општеството по кариерата дојдоа преку амбасадорската работа. Тој беше назначен за амбасадор на ОН за екологија и животна средина во 1992 година и за амбасадор на добра волја на УНЕСКО во 1994 година. почесен витез од кралицата Елизабета во 1997 година.

Јавните настапи на Пеле се намалија во последниве години поради неговата влошена здравствена состојба, но тој беше виден на ждрепката на Светското првенство во Русија во 2018 година заедно со претседателот Владимир Путин и Диего Марадона.

Наследство
Пеле ќе остане запаметен како најдобриот играч на сите времиња на многу љубители на фудбалот, особено во Бразил. Оние од соседниот ривал Аргентина би можеле да го стават покојниот Диего Марадона над него, додека помладите фанови може да се одлучат за сонародникот на Марадона, Лионел Меси или португалската икона Кристијано Роналдо. Самиот Роналдо е цитиран како рекол: „Пеле е најдобриот играч во историјата на фудбалот и ќе има само еден Пеле“.

„Најдобриот играч досега? Се запраша еднаш легендата на Реал Мадрид, Алфредо ди Стефано. „Пеле. Лионел Меси и Кристијано Роналдо се одлични играчи со специфични квалитети, но Пеле беше подобар“.

Пеле никогаш не ја освои Златната топка во играчките денови поради највисокото индивидуално признание во фудбалот кое претходно им беше доделено само на Европејци. Франс Фудбал ја ревидира оваа политика во 1995 година, а 20 години подоцна, во 2015 година, на Пеле му додели седум „Златни топки“, кои ќе го врзат со Меси.

Дополнително зацврстувајќи ја својата важност за прекрасната игра, Пеле ја подели наградата на ФИФА за играч на векот со Марадона во декември 2000 година и беше именуван во Дрим-тимот за Златната топка, кој е најдобар 11 на сите времиња, во 2020 година. Пеле е преживеан од неговата трета сопруга Марсија Аоки и седумте деца.

извор и фото