Вести

Анкетите спроведени пред форумот во Давос предвидуваат глобална рецесија во 2023 година

Две третини од највлијателните економисти од приватниот и јавниот сектор, учесници во истражувањето спроведено во рамките на Светскиот економски форум во Давос (СЕФ), очекуваат глобална рецесија во 2023 година. Околу 18 отсто од испитаниците, двојно […]

Вести

Политичките лидери пристигнуваат во Давос, најмоќните отсуствуваат

Рекорден број шефови на држави и влади се очекуваат во швајцарскиот скијачки центар Давос оваа недела на Светскиот економски форум, но вниманието го привлекуваат и истакнати имиња кои нема да присуствуваат. Германскиот канцелар Олаф Шолц […]

Бизнис и економија

Поскапуваат бензините и дизелот

Малопродажната цена на бензинот ЕУРОСУПЕР БС-95 од полноќ се зголемува за 1,00 денар, а на бензинот ЕУРОСУПЕР БС-98 за 1,50 денари по литар, соопшти Регулаторната комисија за енергетика. За еден денар поскапува и ЕУРОДИЗЕЛ (Д-Е […]

Бизнис и економија

Очекуваме намалување на цените како што беше договорено од најмалку 10 проценти

Кај некои од пекарите веќе е регистрирано намалување на цената на белиот леб, исто така има намалување на цените на млекото кај одредени млекарници, и треба да се има предвид дека одредени маркети имаат залихи […]

Вести

Османи ја започна посетата на Украина

Шефот на македонската дипломатија и претседавач на ОБСЕ, Бујар Османи, утрово пристигна на Главната железничка станица во Киев и ја почна посетата на Украина. Османи, по пречекот веднаш се упати во посета на градот Бородјанка, […]

Вести

Почнува Светскиот економски форум во Давос

Денеска почнува 53-от Светски економски форум во Давос, кој ќе трае до 20 јануари, и на кој ќе учествуваат рекорден број бизнисмени, претставници на најголемите светски компании, државни лидери и познати личности. Форумот во познатиот […]

Вести

Кристофер Левик во посета на Парламентот и на средба со Џафери

Регионалниот директор на Фондацијата за демократија на Вестминстер за Европа и Централна Азија Кристофер Левик денеска ќе го посети Парламентот. Како што најави собраниската прес-служба, претседателот на Собранието Талат Џафери ќе се сретне со Левик.

Балкан

По силниот земјотрес во Албанија сеизмолог смирува, нема место за паника, но за жителите и во Дебарско нема сон

По силниот земјотрес со јачина од 5,2 степени според Рихтер, кој предизвика вознемиреност и страв не само ја жителите на околијата Пешкопеја, каде што беше епицентарот туку и во Дебарско, каде поради близината силно се […]

Вести

МНР побара од Софија да се огради од недолични изјави на одредени политички фигури од Бугарија

– Од Министерството за надворешни работи денеска соопштија дека по дипломатски пат, соодветно реагирале до официјална Софија, да се огради од недоличните изјави кои ги повредуваат чувствата на граѓаните на Северна Македонија, и воедно серизно […]

Вести

Во посета на Бигорски манастир митрополитот г. Андреј Аркалохориски од Вселенската патријаршија

– Во посета на Бигорски манастир беше митрополитот г. Андреј Аркалохориски од Вселенската Патријаршија со својата придружба. – Радоста од неискажливо љубовен акт на Бога кон човекот, која во Бигорски го исполнува целиот простор, материјален […]