Магазин

НАСА со нови подробности за телескопот „ХВО“

Американската Национална воздушно-вселенска администрација – НАСА откри нови податоци за наследникот на вселенскиот телескоп „Џејмс Веб“. Новиот проект е првично проценет на 10 милијарди долари. Станува збор за телескопот „Хабитабл ворлд обсерватори“ (ХВО) којшто ќе […]

Наука и технологија

Новите софтверски ажурирања за сериите Galaxy Buds2 Pro и Galaxy Watch го подобруваат искуството на Galaxy камерата

Скопје, 12. јануари 2023 – Денес, Samsung Electronics Co., Ltd. воведе нови верзии на софтвер за слушалките Galaxy Buds2 Pro и серијата Galaxy Watch кои го подобруваат искуството со содржина за корисниците на Galaxy уредите […]

Магазин

НАСА откри уште една планета, потенцијално погодна за живот, слична на Земјата

Американската вселенска агенција НАСА откри егзопланета со големина на Земјата, којашто орбитира околу мала ѕвезда оддалечена околу 100 светлосни години. Планетата наречена ТОИ 700 е, веројатно, карпеста и речиси со иста големина како нашата планета. […]

Наука и технологија

Samsung Electronics ја лансираше следната генерација на технологија за прикажување со нови линии Odyssey, ViewFinity и паметни монитори на саемот CES 2023

Револуционерниот двоен UHD 57″ заоблен екран Odyssey Neo G9 поставува нова основа за технологијата на монитори во 2023 година   Скопје, 10 јануари 2023 – Компанијата Samsung Electronics претстави нови модели во линијата на монитори, […]

Магазин

„Ајфон СЕ“ најверојатно заминува во историјата

Компанијата „Епл“ го освежува својот најповолен „Ајфон СЕ“ на секои две години, а со оглед на тоа што корисниците го искусија лани следниот се очекуваше 2024 година. Сепак, се чини, ништо од тоа. Познатиот аналитичар […]

Наука и технологија

На CES 2023, Samsung ја претстави SmartThings Station која ги прави паметните домови подостапни за сите

Скопје 9. јануари 2023 – Компанијата Samsung Electronics ја претстави SmartThings Station, практично јадро на паметен дом и база за брзо полнење[1]. Бидејќи пазарот на паметни домови продолжува да расте, на корисниците им требаат едноставни, […]

Наука и технологија

Samsung Electronics ја воведува Bespoke Infinite Line: Новиот фрижидер со вертикална поделба комбинира безвременски дизајн и совршени перформанси

Новиот фрижидер со вертикална поделба комбинира безвременски дизајн и совршени перформанси Новиот Bespoke Infinite Line фрижидер комбинира висококвалитетни материјали, корисни функции и флексибилни опции за складирање за совршено да се вклопи во вашиот животен стил […]

Наука и технологија

Samsung на саемот CES® 2023 ја сподели својата визија за мирно и поврзано искуство на користење на уредите

Samsung ја претставува стратегијата и посветеноста да го исполни ветувањето за поврзано искуство и да придонесе за поодржлива иднина – Компанијата Samsung Electronics ја споделија својата визија за помирен поврзан свет преку врвни технологии кои […]

Издвојуваме

CES 2023 – Samsung го подига одржливиот начин на живот на повисоко ниво

Новите иновации создаваат дополнителни начини за корисниците да заштедат енергија, да ги намалат трошоците и нивното влијание врз животната средина – Samsung Electronics денес ги претстави иновациите дизајнирани да воведат нова ера на одржливо живеење. […]

Наука и технологија

Samsung воведува нова Bespoke линија за поврзано и приспособено искуство во кујната на CES 2023

Скопје, 4. Јануари 2023 – Samsung Electronics ги претстави најновите уреди во својата линија на приспособливи Bespoke апарати за домаќинство. Најновите домашни апарати и услуги на Samsung се дизајнирани да ја задоволат растечката побарувачка за […]