Свет

Бела куќа: Нема евиденција за посетителите на домот на Бајден каде се пронајдени документите

Канцеларијата на Белата куќа денеска соопшти дека нема евиденција за посетители на домот на американскиот претседател Џо Бајден во Вилмингтон, Делавер, каде се пронајдени доверливи документи од неговите потпретседателски денови, бидејќи станува збор за приватна резиденција. Републиканскиот […]

Свет

УНЕСКО: Расте бројот на убиени новинари

По неколку години последователен пад, бројот на убиени новинари ширум светот минатата година се искачи на 86, наспроти 55 во 2021 година, што претставува зголемување од 36 отсто, соопшти денеска организацијата на ОН за културно […]

Свет

Британски полицаец призна дека речиси две децении силувал и злоставувал жени

Полицаец од Лондон денеска се изјасни за виновен по 24 точки од обвинение за силување и злоставување жени во период од 2003 до 2020 година, со што е еден од најтешките сексуални престапници во британската историја. Лондонската полиција и државното обвинителство објавија […]

Свет

Германија бара формирање на специјален суд за руските злосторства во Украина

Шефицата на германската дипломатија Аналена Баербок денеска побара да се формира специјален меѓународен суд кој ќе ги гони руските лидери за инвазијата врз Украина. – Потребен е суд кој ќе го испита руското раководство и […]

Свет

Шефчович: Заедничката набавка на гас да почне пред летото

Европската комисија сака земјите од ЕУ да започнат заеднички набавки на гас пред летото, во обид да се избегне недостиг на снабдување следната зима, изјави денеска потпретседателот на Европската комисија Марош Шефчович. „Работиме на густ […]

Свет

Судот во Лондон дозволи жалби на британскиот план за мигрантите од Руанда

Врховниот суд во Лондон денеска одлучи да ги одобри жалбите против законитоста на одлуката на британската влада да ги врати барателите на азил од Руанда во нивната матична земја. Судиите дозволија во иднина да можат […]

Вести

Анкетите спроведени пред форумот во Давос предвидуваат глобална рецесија во 2023 година

Две третини од највлијателните економисти од приватниот и јавниот сектор, учесници во истражувањето спроведено во рамките на Светскиот економски форум во Давос (СЕФ), очекуваат глобална рецесија во 2023 година. Околу 18 отсто од испитаниците, двојно […]

Вести

Политичките лидери пристигнуваат во Давос, најмоќните отсуствуваат

Рекорден број шефови на држави и влади се очекуваат во швајцарскиот скијачки центар Давос оваа недела на Светскиот економски форум, но вниманието го привлекуваат и истакнати имиња кои нема да присуствуваат. Германскиот канцелар Олаф Шолц […]

Свет

Шолц набрзо ќе именува нов министер за одбрана

Германскиот канцелар Олаф Шолц ќе се обиде многу брзо да именува  нов министер за одбрана, изјави неговата портпаролка, откако претходно денеска актуелната министерка Кристин Ламбрехт поднесе оставка, јави германската новинска агенција ДПА. – Канцеларот ја […]

Свет

Анкета: Развиениот свет стравува од иднината

Нешто помалку од половина од луѓето во светот веруваат дека нивните семејства ќе бидат подобро во иднина, а најголем песимизам изразиле граѓаните од групата водечки економии, покажува истражувањето на „Еделман труст“ (Edelman Trust). Анкетата покажува […]