Спорт

Надал се искачи на третото место по број на победи во Опен ерата

Првиот светски рекет Рафаел Надал претпладнево го победи Џек Дрејпер во првото коло на Австралија опен (7:5, 2:6, 6:4, 6:1). Шпанецот се израмни по бројот на освоени натпревари во Опен ерата со Иван Лендл. И […]

Спорт

Кирјос се повлече од Австралија опен

Австралиецот Ник Кирјос се повлече од Австралија опен поради повреда на левото колено. Во првото коло на Грен слемот во Мелбурн, Кирјос требаше да се сретне со Русинот Роман Сафиулин. Веројатно, сега ќе биде заменет […]

Спорт

Бекер: Ѓоковиќ во Род Лејвер се чувствува како во дневна соба 

– Поранешниот тренер на Новак Ѓоковиќ, германската легенда Борис Бекер, изјави дека српскиот тенисер е главен кандидат за титулата на првиот грен – слем сезонава, Австралија опен, кој почнува в понеделник во Мелбурн. „Арената Род Лејвер […]

Спорт

Овации за Ѓоковиќ во Мелбурн 

Српскиот тенисер Новак Ѓоковиќ емотивно го доживеа топлото добредојде од публиката на Род Лејвер арената во Мелбурн, каде пред стартот на Авслија опен одигра денеска егзибициски натпревар во хуманитарни цели со домашниот тенисер Ник Кирјос. Сите 15.000 влезници за […]

Спорт

Кирјос: Јас сум еден од најдобрите играчи во светот, за прв пат дојдов на Грен слем со чувство дека можам да го подигнам трофејот

Австралискиот тенисер Ник Кирјос проговори за расположението пред почетокот на Грен слемот Австралија Опен. Тој поради повреда се повлече од сите подготвителни турнири. – Јас сум еден од најдобрите играчи во светот, па дефинитивно со […]

Спорт

Гледачите кои ќе го провоцираат Ѓоковиќ ќе бидат исфрлени од Австралија опен

Директорот на Австралија опен, Крег Тајли изјави дека обезбедувањето ќе ги избрка од трибините гледачите кои ќе го „закачат“ и провоцираат Новак Ѓоковиќ. Минатата година Србинот беше депортиран од Австралија поради проблеми со визата поврзани […]

Спорт

Осака објави дека е бремена

– Јапонската тенисерка Наоми Осака денеска ја образложи причината поради која во неделата навести дека нема да настапи на претстојниот Австралија опен, објавувајќи преку социјалните мрежи дека е бремена. Јапонската 25-годишна тенисерка постираше на Твитер слика […]

Спорт

Надал и Швјонтек први носители на Австралија опен

Организаторите на Австралија опен ги одредија носителите за првиот годинашен грен – слем турнир кој почнува на 16 јануари, а тоа се Рафаел Надал во машка и Ига Швјонтек во женска конкуренција. Поради повреда турнирот во Мелбурн ќе го […]

Спорт

Ѓоковиќ за повлекувањето од тренингот: Само сакам да избегнам поголеми проблеми пред Австралија опен

Српскиот тенисер Новак Ѓоковиќ објасни зошто се откажал од тренинг-натпреварот против Данил Медведев. – Се работи за тетивата, со која имав проблеми минатата недела во Аделаида во полуфиналето против Медведев, а денес играв со него […]

Спорт

Мекинро: Швјонтек е фантастична, ме потсетува на Ѓоковиќ

Седумкратниот грен слем шампион Џон Мекинро е импресиониран од Ига Швјонтек која доминира во женскиот тенис. Минатата година таа освои осум титули – вклучувајќи ги Ролан Гарос и УС Опен, како и четири трофеи на […]