Ракомет

РФМ: Поразите болат, тимот пулсира во духот на единството, одиме на трета среќа

Ракометната федерација на Македонија и два целосна поддршка на репрезентацијата која претрпе два пораза во првите две кола на Светското првенство во Полска. – Ракометната репрезентација на Македонија учествува на осмо Светско првенство, 12-то големо […]

Ракомет

Кузмановски: Едно се договараме, друго играме

– Разочарување владее во таборот на македонската ракометна репрезентација по вечерашниот висок пораз (34:24) од Холандија во второто коло на Светското првенство 2023. Бекот Филип Кузмановски побара од своите соиграчи максимално залагање во последното коло против […]

Ракомет

Манасков: Немаме квалитет за вакви натпревари

– Големо разочарување владее во таборот на македонската ракометна репрезентација по вечерашниот висок пораз од Холандија во второто коло на Светското првенство 2023. Еден од најискусните, левото крило Дејан Манасков смета дека оваа селекција во дадениов […]

Ракомет

Втор пораз за македонската репрезентација на Светското ракометно првенство

– Македонската ракометна репрезентација го претрпе вториот пораз на Светското првенство во Полска и Шведска. Вечерва во Краков, избраниците на селекторот Кирил Лазаров загуби од Холандија со убедливи 34:24. „Црвено-жолтите“ ги повторија грешките од првото […]

Ракомет

ЕХФ: Нашите и полициските истраги не најдоа докази за местење натпревари од страна на судиите

– Европската ракометна федерација денес преку соопштение со огласи за наводниот „скандал“ со местење натпревари во кои се вмешани неколку судии, помеѓу нив и македонските Ѓорѓи Начевски и Славе Николов. Во соопштението на ЕХФ се вели […]

Ракомет

Најдобрата македонска судиска двојка Начевски – Николов меѓу осомничените од Спортрадар за местење натпревари

– На четвртиот ден од Свесткото првенство 2023, ракометната јавност ја тресе голем скандал. Како што објави компанијата „Спортрадар“, а потоа и данската телевизија „Спорт ТВ“, судии местеле натпревари, а помеѓу се и најдобрите македонски арбтри […]

Ракомет

Лазаров: Холандија е екстра квалитетна, ќе треба добро да се помачиме

– Македонската ракометна репрезентација по стартниот пораз од Норвешка, вечер ќе го игра натпреварот од второто коло на Светското првенство 2023. Противник на „црвено-жолтите“ ќе биде селекцијата на Холандија за која селекторот Кирил Лазаров искажа многу […]

Ракомет

СП во ракомет: Без повредениот Јагуриновски против Холандија

– Селекторот на македонската ракометна репрезентација Кирил Лазаров за утрешниот натпревар од второто коло на Светското првенство нема да може да смета на услугите на десниот бек Томислав Јагуриновски поради повреда. Јагуриновски предвреме го напушти […]

Ракомет

Манасков: Против Холандија ќе бидеме подобри

– Левото крило на македонската ракометна репрезентација и еден од најискусните во националниот тим Дејан Манасков оцени дека вчерашниот стартен пораз од Норвешка нема негативно да се одрази врз амбициите за пласман во следната фаза на Светското првенство. Македонските ракометари вчера на дуелот […]

Ракомет

Кузмановски: Не сум разочаран, но лут сум поради големиот број наши технички грешки

– Во таборот на македонската ракометна репрезентација се свесни дека големиот број грешки беа главната причина за вечерашниот висок пораз од Норвешка во првото коло на Светското првенство 2023. Македонците вечерва во Краков загубија со 39:27. […]