Останати спортови

Пингпонгарката Стајковска не ја помина групната фаза на Контендерот во Австрија

Пингпонгарска федерација на Македонија продолжува со учество на младинските светски Контендери. Прв за оваа година е Контендер во Линц-Австрија, каде боите на репрезентацијата на  Македонија ги бранеше Моника Стајковска од клубот ППК Зегин Берово, соопштија […]

Останати спортови

Бронзен медал за Витомир Трајковски во Светската карате лига

– Македонскиот каратист и член на клубот Макпетрол, Витомир Трајковски, освои бронзениот медал на Карате 1 Серија А во Атина. Трајковски во борбата за третото место го совлада Црногорецот Никола Маловиќ со 5:0. Ова е 45-ти […]

Останати спортови

Килде најбрз во спуст за нова победа во Венген

Норвешкиот скијач Александар Омот Килде е победник на денешниот спуст што во рамки на Светскиот куп се возеше во швајцарскиот зимски центар Венген. Килде на легендарната патека во Венген, која беше скратена поради силниот ветер, […]

Останати спортови

Закажана промоцијата на новиот болид на Ред Бул

Актуелниот конструкторски шампион во Формула 1, Ред Бул, најави дека својот болид за претстојната сезона ќе го презентира во јавноста на 3 февруари во Њујорк. „На 3. февруари би требало да биде нашето најголемо лансирање […]

Останати спортови

Ред Бул ќе одреди датумот за промоција на новиот болид

– Формула 1 тимот Ред Бул се одлучи за датумот на претставување на новиот болид. Презентацијата на новиот болид на актуелниот шампион помеѓу конструкторите ќе се одржи на 3 февруари во Њујорк. Ред Бул е осмиот […]

Останати спортови

Шладминг прв пат домаќин на ноќен велеслалом

– Австрискиот зимски центар Шладминг на 25 овој месец на патеката Планаи прв пат во историјата ќе организира велеслалом од Светскиот куп под рефлектори. Меѓународната скијачка федерација (ФИС) вчера одлучи откажаниот машки велеслалом од германски Гармиш […]

Останати спортови

Австралија откажа три крикет натпревари против Авганистан поради талибанските ограничувања за жените

– Крикет федерацијата на Австралија соопшти денеска дека ги откажала предвидените три натпревари против Авганистан во знак на протест поради ограничувањата кои талибанските власти ги воведоа за правата на жените. „Оваа одлука следи по неодамнешната најава […]

Останати спортови

Хамлин пуштен на домашно лекување

– Играчот на НФЛ екипата Бафало Билс, Дамар Хамлин (24) е пуштен денеска од болница, девет денови откако доживеа срцев удар за време на првенствен натпревар и ќе ја продолжи својата рехабилитација во домашни услови, соопшти денеска […]

Останати спортови

Тимови од Формула 1 бараат Андрети да плати 500-700 милиони долари наместо предвидените 200

Дел од Формула 1 тимовите сакаат да го зголемат надоместокот за новодојденците. Сопственикот на новиот тим Кадилак Андрети е обврзан да плати 200 милиони долари на останатите десет тимови како компензација за разводнување на наградниот […]

Останати спортови

Србија домаќин на ЕП во бокс во 2024 година

Европското првенство во бокс во машка и женска конкуренција во 2024 година ќе се одржи во Белград, одлучи Европската боксерска конфедерација (ЕУБЦ). Најдобрите европски боксери и боксерки ќе се натпреваруваат во белградската „Штарк арена“ во февруари 2024. Тоае второ големо боксерско […]