Македонски спортски успеси

Каратистката Топалоска освои бронзен медал на Светскиот куп во детска категорија

Македонската каратистка Мариастела Топалоска се закити со бронзен медал во џиу ипон кумите на Светскиот куп за деца на возраст од 10 до 11 години, чиј домаќин беше полскиот град Лублин. Забележителен настап имаа и […]

Македонски спортски успеси

Коњичката федерација ги прогласи најдобрите по завршувањето на сезоната

Коњичката федерација на Република Северна Македонија го објави Генералниот пласман по завршување на натпреварите во Државното првенство, Купот на РСМ во прескокнување пречки и Државното првенство во дресурно јавање. Во Државното првенство во прескокнување пречки […]

Македонски спортски успеси

Наковска-Бикова освои злато на Светското првенство во стрелаштво за спортисти со инвалидитет

Македонската параолимпијка Оливера Наковска-Бикова оствари фантастичен настап на Светското првенство во стрелаштво за спортисти со инвалидитет во Ал Аин и го освои златниот медал во дисциплината пиштол – слободен избор 25 метри. Наковска Бикова во […]

Македонски спортски успеси

Поранешен главен инженер на Ред Бул: Верстапен е слаб во техничките работи, Фетел е посестран возач

Гијом Рокелин го сподели своето мислење за силните и слабите страни на Макс Верстапен. Рокелин служеше како главен инженер во Формула 1 тимот Ред Бул од 2015 до 2022 година. По Австралиското ГП тој се […]

Македонски спортски успеси

Зегин Берово лидер по првиот дел од сезоната во женската пингпонгарска лига

Есенскиот дел на натпревари од сезона 2022/23 во женската сениорска лига во пинг-понг заврши викендов по одигрување и на последните натпревари. Екипата на ППК Зегин Берово е на првото место на табелата со седум бодови […]

Македонски спортски успеси

Две финалиња за македонските каратисти на СП во Коња

На третиот ден од Светското првенство за кадети, јуниори и помлади сениори У21 што се одржува во Коња, Турција, македонските репрезентативци во категориите У21 кумите -84 кг на Витомир Трајковски и +84 кг на Стефан […]

Македонски спортски успеси

Злато за Георгиевски на Г2 турнирот во Тирана

Македонскиот таеквондист Дејан Георгиевски освои златен медал на Г2 турнирот „Албанија опен“. Георгиевски до златото дојде со две убедливи победи, во финалето го демолираше олимпиецот и медалист од Светското првенство Иван Трајковиќ од Словенија. Покрај […]

Македонски спортски успеси

За едно деноноќие Марко Пејчиноски преплива 64 километри во Охридското Езеро

За едно деноноќие шеснаесетгодишниот Марко Пејчиноски исплива 64 километри во Охридското Езеро на релација Охрид – Струга – Свети Наум – Охрид. Пејчиноски кој вчера појде од охридското пристаниште, денеска го заврши својот подвиг за […]

Македонски спортски успеси

Втора победа за македонските кадети на ЕХФ-шампионатот во Летонија

Македонската ракометна репрезентација попладнево го победи Косово со 39:16 на ЕХФ-шампионатот во Летонија. „Црвено-жолтите“ предводени од селекторот Раде Стојановиќ беа надмоќни во однос на ривалот и заслужено стигнаа до убедлив триумф и пласман во следната […]

Македонски спортски успеси

Ивановски постави нов македонски рекорд на 5 000 метри

Македонскиот атлетичар Дарио Ивановски на трката на 5 000 метри на Медитеранските игри во Оран, денес постави нов македонски рекорд. Тој патеката ја истрча со време 13:54:58 минути го освои 8. Место во конкуренција на […]