Кошарка

Обрадовиќ: МЗТ Скопје не е истата екипа, имаат нови играчи и нов тренер

Тренерот на белградски Партизан, Жељко Обрадовиќ изјави дека неговиот тим ќе влезе максимално ангажирано во вечерашниот дуел на домашен терен против македонскиот првак МЗТ Скопје Аеродром во рамки на 15. коло на регионалната АБА лига. […]

Кошарка

Џејмс стана вториот играч во историјата на НБА со 38 000 поени

Ѕвездата на Лос Анџелес лејкерс, Леброн Џејмс стана само вториот играч во историјата на НБА-лигата кој достигнал 38 000 поени во кариерата. На средбата со Филаделфија одиграна ноќеска (112:113), Џејмс постигна 35 поени, осум скока […]

Кошарка

НБА: Сан Антонио и Голден Стејт играа пред рекордни 68.323 гледачи

Кошаркарите на Сан Антонио и Голден Стејт одиграа синоќа натпревар од регуларниот дел од сезоната пред најголем број гледачи во историјата на НБА лигата, а гостинскиот тим забележа убедлив триумф од 144-113. Дуелот во салата […]

Кошарка

Јокиќ и Дончиќ предводници на претендентите за МВП

– Центарот на Денвер нагетс, Никола Јокиќ и натаму е лидер на кандидатите за најкорисен играч во НБА за сезоната 2022/23. Српскиот кошаркар во досегашниот дел од сезоната има просек од 24,9 поени, 11,0 скока и […]

Кошарка

Димитријевиќ: Леброн беше мојот најголем идол во НБА, Теодосиќ во Европа

– Македонскиот репрезентативец и кошаркар на Уникс Казањ, Ненад Димитриевиќ, ги именуваше своите омилени играчи во НБА и Евролигата. – Првите беа Ѓорѓевиќ и Стојаковиќ. Но, тогаш бев дете. Ален Ајверсон беше мојата прва омилена НБА […]

Кошарка

Симиќ нов тренер Навико Академија ФМП

Поранешниот тренер на Работнички, Тони Симиќ е нов тренер на Академија ФМП. Станува збор за тренер кој своето прволигашко искуство го започна во екипата на Работнички, каде што помина и голем дел од својата играчка […]

Кошарка

Спарс продадоа рекордни 63.600 билети за натпреварот со Вориорс на „Аламодоме“. Ова е нов рекорд во НБА

Сан Антонио е блиску до соборување на рекордот на посетеност за еден натпревар во НБА во петокот вечерта кога Голден Стејт гостува кај клубот од Тексас. Спарс објавија дека продале 63.592 билети за натпреварот, кој […]

Кошарка

Американецот Абу е новиот центар на МЗТ Скопје

Американецот Абдул-Малик Абу е новото засилување за МЗТ Скопје Аеродром на центарската позиција, соопшти македонскиот шампион. – Станува збор за 27-годишен кошаркар висок 203 см. кој одлично се снаоѓа на позициите „четири“ и „пет“ и […]

Кошарка

Јигитоглу ги напушти редовите на МЗТ Скопје Аеродром

Младиот 18-годишен турски центар Самет Јигитоглу, како што официјално е соопштено денеска, веќе не е член на МЗТ Скопје Аеродром, откако неговиот менаџерски тим ја плати откупната клаузула предвидена во договорот и реши да го […]

Кошарка

Кер: Кари повторно ја почувствува играта, беше многу добар во второто полувреме

Тренерот на Голден Стејт вориорс, Стив Кер се осврна на враќањето на теренот на првата ѕвезда на тимот Стив Кари. – Кари повторно ја почувствува играта, во второто полувреме беше многу добар. Ова е позитивен момент, […]