EURO 2020

На ЕУРО2020 во Лондон уапсени 96 навивачи

– Британското Министерство за внатрешни работи ја објави годишната статистика на апсења поврзани со фудбалски натпревари во која се наведува дека полицијата за време на натпреварите одиграни ова лето на стадионот „Вембли“ во рамки на ЕУРО2020 привела […]

EURO 2020

Расте бројот заразени со коронавирус во Италија по шампионското славје

Здравствените власти во Италија соопштија денеска дека славењето ширум земјата по повод триумфот на фудбалската репрезентација на неодамнешното ЕУРО2020 влијаело на пораст на бројот заразени со коронавирус. Европската титула се славеше низ цела Италија, а […]

EURO 2020

Голот на Чехот Шик избран за најубав на ЕУРО2020

Погодокот од половина терен што чешкиот напаѓач Патрик Шик го постигна на натпреварот против Шкотска е прогласен за најубав гол на ЕУРО2020, соопшти вечерва Европската фудбалска асоцијација (УЕФА). Голот на Шик доби речиси 800.000 гласови […]

EURO 2020

Розети: Пеналот за Стерлинг постоеше, имаше контакт

– Претседателот на Комитетот за судии на УЕФА, Роберто Розети, зборуваше за спорниот момент при досудениот пенал за Рахим Стерлинг во полуфиналето на ЕВРО 2020 меѓу Англија и Данска (2:1 продолженија).   – Можеме да разговараме […]

EURO 2020

УЕФА го објави идеалниот тим на ЕВРО 2020

– Европската фудбалска федерација го објави идеалниот тим на ЕВРО 2020. Голман: Џанлуиџи Донарума (Италија). Одбрана: Кајл Вокер (Англија), Леонардо Бонучи (Италија), Хари Мегваер (Англија), Леонардо Спинацола (Италија). Среден ред: Пјер-Емил Хејберг (Данска), Жоржињо (Италија), Педри […]

EURO 2020

Шкотски весник предлага Манчини да биде прогласен за почесен граѓанин на земјата

– Шкотскиот весник „Национал“ предложи селекторот на италијанската репрезентација Роберто Манчини да биде прогласен за почесен граѓанин на земјата откако тимот ја совлада Англија во финалето на ЕВРО 2020 (1:1, на пенали – 3:2). – Направете […]

EURO 2020

Донарума за последниот пенал во финалето: Не славев затоа што не знаев дека победивме

– Голманот на Италија, Џанлуиџи Донарума објасни зошто не го прослави крајот на пенал-рулетот во финалето на ЕВРО 2020 против Англија (1:1, 3:2 на пенали). Дваесет и двегодишниот голман му донесе победа на тимот, одбранувајќи го […]

EURO 2020

Еден загинат, повеќемина повредени во шампионското славје во Италија

Едно лице загина во Сицилија за време на прославата по повод европската титула што италијанската фудбалска репрезентација ја освои во неделата по триумфот над Англија во Лондон, објавија денеска локалните медиуми. Локалната полиција соопшти дека […]

EURO 2020

Членовите на италијанската репрезентација ќе добијат по 250.000 евра за европската титула

Членовите на италијанската фудбалска репрезентација ќе добијат по 250.000 евра како награда за освојувањето на Европското првенство, јавија денеска локалните медиуми.   Италијанската фудбалска федерација за освоеното прво место на ЕУРО2020 ќе инкасира 28,25 милиони […]

EURO 2020

УЕФА остро ги осуди расните навреди против играчите на Англија по финалето на ЕВРО 2020

– Европската фудбалска асоцијација ги осуди расистичките навреди кон играчите на Англија по поразот од Италија (1:1, 2:3 на пенали) во финалето на Евро 2020. – УЕФА остро ја осудува грозоморната расистичка злоупотреба на неколку играчи […]