Кошарка

Обрадовиќ: МЗТ Скопје не е истата екипа, имаат нови играчи и нов тренер

Тренерот на белградски Партизан, Жељко Обрадовиќ изјави дека неговиот тим ќе влезе максимално ангажирано во вечерашниот дуел на домашен терен против македонскиот првак МЗТ Скопје Аеродром во рамки на 15. коло на регионалната АБА лига. […]

Спорт

Дел од парите од трансферот на Мудрик ќе бидат наменети за Украина

Претседателот на Шахтјор од Доњецк, Ринат Ахметов, најави денеска дека ќе подари 22 милиони фунти помош за Украина, по трансферот на фудбалерот на украинскиот клуб, Михајло Мудрик, во редовите на лондонски Челзи. Англискиот клуб изминатиот […]

Спорт

Почна судскиот процес за смртта на 135 луѓе на фудбалски стадион во Индонезија

Судскиот процес против петмина мажи обвинети за негрижа што предизвика смрт на 135 луѓе на фудбалски стадион во градот Маланга, почна денеска во индонезискиот суд. Трагедијата се случи на 1. октомври лани, на истокот на островот Јава, […]

Ракомет

РФМ: Поразите болат, тимот пулсира во духот на единството, одиме на трета среќа

Ракометната федерација на Македонија и два целосна поддршка на репрезентацијата која претрпе два пораза во првите две кола на Светското првенство во Полска. – Ракометната репрезентација на Македонија учествува на осмо Светско првенство, 12-то големо […]

Спорт

Тренерот на Салернитана доби отказ по поразот од Аталанта

Салернитана му врачи отказ на Давиде Никола како главен тренер, објави прес-службата на тимот. Одлуката за прекин на соработката со тренерот беше донесена и по кревкиот пораз од Аталанта (2:8) во натпреварот од 18. коло […]

Спорт

Тетекс почна со подготовки за вториот дел од сезоната, екипата ја предводи Љупчо Марковски-Калц

Фудбалската легенда Љупчо Марковски-Калц од денеска почна да го води ФК Тетекс во намерата клубот да обезбеди опстанок во Втората лига. Марковски ја направи првата прозивка на фудбалерите по што започнаа подготовките за пролетниот дел […]

Спорт

Рома на лето може да се раздели со Мурињо

Тренерот на Рома, Жозе Мурињо може да го напушти тимот летото 2023 година, објави „Sky Italia“. Според италијанскиот медиум, португалскиот стручњак е незадоволен од работата на раководството на тимот. Мурињо е на чело на Рома […]

Спорт

Надал се искачи на третото место по број на победи во Опен ерата

Првиот светски рекет Рафаел Надал претпладнево го победи Џек Дрејпер во првото коло на Австралија опен (7:5, 2:6, 6:4, 6:1). Шпанецот се израмни по бројот на освоени натпревари во Опен ерата со Иван Лендл. И […]

Спорт

Анчелоти: Не е понижувачки да се загуби од Барселона

Тренерот на Реал Мадрид, Карло Анчелоти го сподели своето мислење за поразот од Барселона (1:3) во финалето на шпанскиот Суперкуп. – Натпреварот не беше добар за никого. Зборувањето за понижување ми изгледа непочитување. Барселона беше […]

Спорт

Лорис смета дека Мбапе би можел да биде новиот капитен на Франција

Поранешниот француски капитен и голман Уго Лорис смета дека напаѓачот на ПСЖ, Килијан Мбапе заслужува да биде нов капитен на националниот тим. На 9 јануари 36-годишниот голман се повлече од француската репрезентација. – Играч како […]