Власт

Костадиновска-Стојчевска: ВМРО – ДПМНЕ манипулира во однос на исплатата на средства за Вевчанскиот карневал

Министерката за култура Бисера Костадиновска-Стојчевска обвинува дека ВМРО – ДПМНЕ ја манипулира јавноста во однос на исплатата на средства за Вевчанскиот карневал. – За оваа година (2023) организиторите на Вевчанскиот карневал ја поднеле својата документација […]

Власт

Средба на спикерот Џафери со регионалниот директор на ВФД Левик

Претседателот на Собранието Талат Џафери, денеска имаше средба со регионалниот директор на Вестминстерската фондација за демократија (ВФД) за Европа и Централна Азија, Кристијан Левик, кој беше во придружба на регионалниот заменик директор и директорката на […]

Власт

Ковачевски: Секој медиум слободно ја одредува својата уредувачка политика, за ставот на Ахмети побарајте одговор од него

Транспарентноста во државата е унапредена во последнава година и никогаш не се случило кој било уредник или новинар да добие повик од Владата за да се влијание врз уредувачката политика на медиумите, изјави денеска премиерот […]

Бизнис и економија

Битиќи најави менување на моделот за субвенционирање и алатки за мерење на ефикасноста на државната помош

Влегуваме во голема операција на менување на моделот за субвенционирање во земјоделието, но исто така и во воспоставување на алатки за мерење на ефикасност на државната помош, истакна вицепремиерот Битиќи во однос на прашањето дали […]

Власт

Османи-Кулеба: Русија да се врати на принципите на ОБСЕ, страдањето на цивилното население е недозволиво

Министерот за надворешни работи и претседавач на ОБСЕ Бујар Османи денеска на средбата со шефот на украинската дипломатија Дмитро Кулеба изрази силна осуда за континуираната руска агресија врз Украина и потенцираше дека нападите врз цивилни цели […]

Власт

Ковачевски: Дискусијата со политички маргиналци од Бугарија би им ја оставил на политички маргиналци од земјава

Станува збор за политички маргиналци и дискусијата со нив би им ја оставил на политички маргиналци од нашата држава, а јас претставувам Влада кој комуницира со Владата на Бугарија со која имаме комуникација на многу […]

Власт

Сите злоупотреби за вработување да бидат пријавени до надлежните, порача Ковачевски

Нашата законска регулатива овозможува меритократија и вработување на оние кои се најдобри. Сите треба да го спроведуваат законот и процедурите и тоа е единствен начин најдобрите да бидат ангажирани, а секаде каде има злоупотреби да […]

Власт

Тренчевска: Нема кратење на работничките права за породилното отсуство

Скопје, 16 јануари 2023 (МИА) – Министерката за труд и социјална политика Јованка Тренчевска денеска на прес-конференција во Владата го појасни делот за породилното отсуство од новиот предлог-закон за работни односи и нагласи оти нема […]

Власт

Шаќири: До крајот на второто полугодие треба да се одработат сите 180 работни денови

Според календарот за работа во образованието, до крајот на второто полугодие треба да се одработат 180 наставни денови, изјави министерот за образование и наука Јетон Шаќири одговарајќи на новинарско прашање дали е точно дека поради […]

Бизнис и економија

Битиќи: Мораме да ги направиме нашите производи поконкурентни и на регионалниот пазар

Ние мораме, не само да се отвориме и да ги направиме нашите производи поконкурентни на домашниот пазар, туку и на регионалниот пазар, истакна вицепремиерот Битиќи во однос на прашањето за Законот за декларациите, којшто, како […]