Опозиција

Средба на Мицкоски со грчката амбасадорката Софија Филипиду

Актуелните политички случувања, како и економската состојба, биле теми на разговор на денешната средба на претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски, секретарот за меѓународна соработка на ВМРО-ДПМНЕ Стефан Андоновски со грчката амбасадорка, Софија Филипиду. -Мицкоски на […]

No Picture
Опозиција

Градоначалникот на Крива Паланка, Митовски истепал граѓанин, МВР да не го крие случајот, одговорност мора да има

Шокирани сме од информациите кои деновиве кружат помеѓу кривопаланчани, според кои градоначалникот Сашко Митовски, нешто по полноќ на 14.01.2023 година физички нападнал наш сограѓанин без било каква причина. Дополнително на тоа информациите говорат дека настанот […]

No Picture
Опозиција

Поразително – Ковачевски ги повторува истите проекти од годините наназад, лани најголем реализатор на капитални инвестиции било министерството на Груби

Ковачевски без срам повторно ветува исти капитални инвестиции и економски бум во Македонија. Повторно ги слушаме истите проекти како автопатот Кичево – Охрид, автопатот од два километри кон Косово, железнички пруги и слично, единствено различно […]

Опозиција

Оставка од Глигоров од позицијата генсек на Град Скопје, до кога СДС и Арсовска ќе штитат семејно насилство?!

Оставка од Глигоров од позицијата генсек на Град Скопје, до кога СДС и Арсовска ќе штитат семејно насилство?! Арсовска со денови молчи за насилството на нејзиниот генсек врз вработени во Град Скопје, иако како жена […]

Опозиција

Стоилковски: Пратениците во Собранието немаат мандат од народот за промена на Уставот, што поскоро треба да се организираат избори

Скопје, 15 јануари 2023 „Ставот на ВМРО-ДПМНЕ по однос на бараните уставни измени од страна на коалицијата на криминалот и корупцијата СДС и ДУИ е непроменет. Ова Собрание, овој собраниски состав нема мандат од народот […]

Опозиција

Ковачки: Ахмети греши кога мисли дека ДУИ и Левица одлучуваат за влада, власта ја зема и дава единствено народот

Али Ахмети вчера вели ВМРО да не сонува за создавање мнозинство со Левица. Но, Ахмети треба да знае 3 работи: За нова влада не одлучува Ахмети туку народот на избори. Власта ја дава и зема […]

Македонија

Мицкоски:  Радовиш ги живее проектите на дела, ќе се изградат фотоволтаични централи на пет јавни објекти, во вредност од 37 милиони денари

„Радовиш повеќе не е зафрлено место на југоистокот на Македонија. Работиме тимски и најважните одлуки ги заеднички и транспарентно. Радовиш ги живее промените и проектите на дела. Согласно барањата на граѓаните суштински започнавме да ги […]

Опозиција

ВМРО-ДПМНЕ ги осудува негаторските и асимилаторски пароли кои се навреда за чувствата на Македонците искажани денес среде Скопје при панихидата на Мара Бунева

ВМРО-ДПМНЕ ги осудува негаторските и асимилаторски пароли кои се навреда за чувствата на Македонците искажани денес среде Скопје при панихидата на Мара Бунева. Ваквите изјави со кои се негира Македонија се последица на предавничките политики […]

Опозиција

Ковачки: Доктор осуденик, кој нема завршено медицина дал налог да се носи во болница убиецот кој и избега на власта, ОВА Е КЛЕПТОКРАТИЈА

Во врска со бегството на затвореникот, а како потврда дека системот е целосно распаднат и дека Македонија нема институции, ќе споделиме со јавноста дека попладнето во затворот работел “доктор” кој е осуденик и кој издржува […]

Опозиција

Власта ја призна вината, МВР ја препушта на министерството за правда, командирот на кого му избега убиецот важи за близок до Спасовски

Власта ја призна вината, мвр ја препушта на министерството за правда, командирот на кого му избега убиецот важи за близок до Спасовски. Командирот во чија смена се случило бегството е поранешен полициски службеник, кој бил […]