Власт

Костадиновска-Стојчевска: ВМРО – ДПМНЕ манипулира во однос на исплатата на средства за Вевчанскиот карневал

Министерката за култура Бисера Костадиновска-Стојчевска обвинува дека ВМРО – ДПМНЕ ја манипулира јавноста во однос на исплатата на средства за Вевчанскиот карневал. – За оваа година (2023) организиторите на Вевчанскиот карневал ја поднеле својата документација […]

Власт

Средба на спикерот Џафери со регионалниот директор на ВФД Левик

Претседателот на Собранието Талат Џафери, денеска имаше средба со регионалниот директор на Вестминстерската фондација за демократија (ВФД) за Европа и Централна Азија, Кристијан Левик, кој беше во придружба на регионалниот заменик директор и директорката на […]

Опозиција

Средба на Мицкоски со грчката амбасадорката Софија Филипиду

Актуелните политички случувања, како и економската состојба, биле теми на разговор на денешната средба на претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски, секретарот за меѓународна соработка на ВМРО-ДПМНЕ Стефан Андоновски со грчката амбасадорка, Софија Филипиду. -Мицкоски на […]

Власт

Ковачевски: Секој медиум слободно ја одредува својата уредувачка политика, за ставот на Ахмети побарајте одговор од него

Транспарентноста во државата е унапредена во последнава година и никогаш не се случило кој било уредник или новинар да добие повик од Владата за да се влијание врз уредувачката политика на медиумите, изјави денеска премиерот […]

No Picture
Опозиција

Градоначалникот на Крива Паланка, Митовски истепал граѓанин, МВР да не го крие случајот, одговорност мора да има

Шокирани сме од информациите кои деновиве кружат помеѓу кривопаланчани, според кои градоначалникот Сашко Митовски, нешто по полноќ на 14.01.2023 година физички нападнал наш сограѓанин без било каква причина. Дополнително на тоа информациите говорат дека настанот […]

No Picture
Опозиција

Поразително – Ковачевски ги повторува истите проекти од годините наназад, лани најголем реализатор на капитални инвестиции било министерството на Груби

Ковачевски без срам повторно ветува исти капитални инвестиции и економски бум во Македонија. Повторно ги слушаме истите проекти како автопатот Кичево – Охрид, автопатот од два километри кон Косово, железнички пруги и слично, единствено различно […]

Бизнис и економија

Битиќи најави менување на моделот за субвенционирање и алатки за мерење на ефикасноста на државната помош

Влегуваме во голема операција на менување на моделот за субвенционирање во земјоделието, но исто така и во воспоставување на алатки за мерење на ефикасност на државната помош, истакна вицепремиерот Битиќи во однос на прашањето дали […]

Власт

Османи-Кулеба: Русија да се врати на принципите на ОБСЕ, страдањето на цивилното население е недозволиво

Министерот за надворешни работи и претседавач на ОБСЕ Бујар Османи денеска на средбата со шефот на украинската дипломатија Дмитро Кулеба изрази силна осуда за континуираната руска агресија врз Украина и потенцираше дека нападите врз цивилни цели […]

Власт

Ковачевски: Дискусијата со политички маргиналци од Бугарија би им ја оставил на политички маргиналци од земјава

Станува збор за политички маргиналци и дискусијата со нив би им ја оставил на политички маргиналци од нашата држава, а јас претставувам Влада кој комуницира со Владата на Бугарија со која имаме комуникација на многу […]

Македонија

Надзорна расправа за примената на Законот за неевидентирани лица од матичната евиденција

Собраниската Комисија за политички систем и односи меѓу заедниците на денешната 50. седница донесе одлука за одржување надзорна расправа, што треба да ги лоцира пропустите од неспроведување на Законот за неевидентирани лица од матичната евиденција, […]