Скопје

Прв состанок на Координативното тело на градоначалници на Градот Скопје за 2023 година

Координација на активностите на општините во градот Скопје со посебен осврт на координирана акција за справување со загадувањето, институционално постапување за интегрираните еколошки дозволи, чистење на дивите депонии, заедничко постапување за справување со комуналните проблеми, […]

Општини

Анкета на Скопје Инфо: Тимчо Муцунски е најуспешен градоначалник за 2022 година во Скопје

Тимчо Муцунски, градоначалникот на општина Аеродром е најуспешниот градоначалник во Скопје за 2022 година. Ова го покажа анкетата на веб порталот Скопје Инфо која беше спроведена во периодот од 24 декември 2022 година до 15 […]

Опозиција

Мицкоски: Покажавме во општина Гази Баба дека промените можат да се случат и тие стануваат реалност, во 2023-та за капитални инвестиции ќе се инвестираат повеќе од 150 милиони денари

„Поминавме тешка година за нас и нашата општина. Година во која решававме многу напластени проблеми, но и заедно донесовме многу решенија. Година во која покажавме дека промените можат да се случат и тие стануваат реалност. […]

Македонија

Општина Аеродром отвори линија за пријавување проблеми со јавното осветлување 

Општина Аеродром отвори телефонска линија на која граѓаните, почнувајќи од денеска, ќе можат да пријавуваат проблеми со јавното осветлување. Целта на оваа линија е навремено решавање на проблемите на граѓаните кои се поврзани со уличното […]

Власт

Започна втората фаза од изградбата на фекална канализација во Страчинци

Министерот за животна средина и просторно планирање, Насер Нуредини и градоначалникот на Општина Гази Баба, Бобан Стефковски денеска извршија увид во градежите активности на фекалната канализација во населеното место Страчинци. Проектот е во вредност од […]

Вести

Скопјанка приведена за лажна дојава за поставени експлозивни направи во училишта

– Полициски службеници денеска ја привеле А.К.(55) од Скопје, осомничена дека на 11.01.2023 од мобилен телефон се јавила телефонски во Управата за финансиско разузнавање во Скопје и лажно пријавила дека се поставени експлозивни направи во училишта […]

Скопје

Град Скопје поднесе кривична пријава за Усје

На иницијатива на Град Скопје во соработка со Министерството за животна средина, изминатиот месец, градот самостојно и во, здружена акција со Министерството изврши мерења на испустот на гасови од работењето на објект од тешка индустрија […]

Скопје

Арсовска: Кривична против Цементарница УСЈЕ за големи концентрации на штетни честички кои го загадуваат воздухот

Градоначалничката на Град Скопје Данела Арсовска на денешната прес-конференција изјави дека во изминатиот период се спроведени мерења на амбиенталниот воздух во фабриката Цементарница ТИТАН УСЈЕ и дека се утврдени големи концентрации на штетни честички кои […]

Скопје

Арсовска: Кривична против Цементарница УСЈЕ за големи концентрации на штетни честички кои го загадуваат воздухот

Градоначалничката на Град Скопје Данела Арсовска на денешната прес-конференција изјави дека во изминатиот период се спроведени мерења на амбиенталниот воздух во фабриката Цементарница ТИТАН УСЈЕ и дека се утврдени големи концентрации на штетни честички кои […]

Скопје

Без вода улиците „Ениџе Вардарска“ и „Неврокопска“ во Црниче

ЈП „Водовод и канализација“ – Скопје известува дека денеска, во 11:30 часот, без вода ќе бидат корисниците на улиците „Ениџе Вардарска“ и „Неврокопска“ во населбата Црниче во Општина Кисела Вода. Водоснабдувањето ќе биде прекинато поради […]