Македонија

Почина Петре Камчевски, историчар и хроничар на Кавадарци и Тиквешијата

Почина Петре Камчевски, историчар и хроничар на Кавадарци и Тиквешијата. Од Музеј галеријата, каде што своевремено беше кустос – советник историчар и директор, попладнево информираа дека Камчевски починал после кратко боледување. – Кавадарци и Македонија […]

Македонија

Зголемен водостојот на Дојранското и Преспанското Езеро

Според последните мерења направени од Управата за хидрометеоролошки работи (УХМР) минимално е зголемен водостојот на Дојранското и Преспанското Езеро, а нивото на Охридското Езеро е во рамки на јануарскиот просек. УХМР информира дека нивоата на […]

Општини

Анкета на Скопје Инфо: Тимчо Муцунски е најуспешен градоначалник за 2022 година во Скопје

Тимчо Муцунски, градоначалникот на општина Аеродром е најуспешниот градоначалник во Скопје за 2022 година. Ова го покажа анкетата на веб порталот Скопје Инфо која беше спроведена во периодот од 24 декември 2022 година до 15 […]

Македонија

Инфраструктурни активности во Општина Могила

Поволните временски услови за овој период од годината на Општина Могила и овозможија реализација на повеќе инфраструктурни активности. Во рамки на проектот „Биди ИН, биди ИНклузивен, биди ИНклудиран“ финансисран од Европската унија заврши инсталирањето на […]

Култура

Божиќен концерт на радоста во Кичево

Во во големата сала на Националната установа Центар за култура „Кочо Рацин“ во Кичево се одржа вториот Божиќен концерт на традиционални празнични каланди. -Специфичниот и богат византиски мелос на древните божиќни и новогодишни каланди, со […]

Култура

Струмичкиот карневал ќе се одржи на 25 февруари

– Главната карневалска вечер на годинашното издание на Интернационалниот струмички карневал ќе се одржи на 25 февруари. Организациониот одбор на карневалот го објави плакатот за карневалот, но засега не се соопштуваат повеќе детали освен дека главниот […]

Општини

Нема барања за поставување фотоволтаици за легализација на објекти во Штип, рокот е до 26 јануари

Ниту едно барање не пристигнало до Општина Штип за поставување фотоволтаици на индустриски градби со цел да добијат легален статус на објектот. Лазар Хаџи Николов раководител на Сектор за урбанизам при Општина Штип вели дека […]

Општини

Празнична хуманитарна акција на „Ендуро Тим“ Делчево

– Мото клубот „Ендуро Тим” од Делчево реализираше празнична хуманитарна акција за помош на социјално-загрозени лица од Делчево. Во рамки на акцијата, како што информираше претседателот на клубот Виктор Стојановски, беа доделени пакети за лица […]

Култура

Вевчанскиот карневал низ објективот на грчки фотограф

– Вевчанскиот карневал со својата автентичност, старост и вековна традиција привлекува интерес и кај домашната и кај странската јавност. Тоа го покажа и присуството на многубројните медиумски екипи од земјава и надвор од неа. Меѓу […]

Опозиција

Мицкоски: Покажавме во општина Гази Баба дека промените можат да се случат и тие стануваат реалност, во 2023-та за капитални инвестиции ќе се инвестираат повеќе од 150 милиони денари

„Поминавме тешка година за нас и нашата општина. Година во која решававме многу напластени проблеми, но и заедно донесовме многу решенија. Година во која покажавме дека промените можат да се случат и тие стануваат реалност. […]