Скопје

Прв состанок на Координативното тело на градоначалници на Градот Скопје за 2023 година

Координација на активностите на општините во градот Скопје со посебен осврт на координирана акција за справување со загадувањето, институционално постапување за интегрираните еколошки дозволи, чистење на дивите депонии, заедничко постапување за справување со комуналните проблеми, […]

Македонија

Митрополит од Всленската патријаршија на средба со Архиепископот Стефан

Митрополит на Аркалохори, Кастели и Вијано, г. Андреј, имал средба со Архиепископот г.г Стефан денеска во Скопје. Владиката од Вселенската Патријаршија, заедно со неговата придружба од Архимандритот Филотеј и јеромонахот Андреј, четири дена биле гости […]

Македонија

Почина Петре Камчевски, историчар и хроничар на Кавадарци и Тиквешијата

Почина Петре Камчевски, историчар и хроничар на Кавадарци и Тиквешијата. Од Музеј галеријата, каде што своевремено беше кустос – советник историчар и директор, попладнево информираа дека Камчевски починал после кратко боледување. – Кавадарци и Македонија […]

Македонија

Главниот одбор на СБМ од НОАВМ со најостра осуда за говорот на Џамбаски

Главниот одбор на Сојузот на борците од Народноослободителната и антифашистичка војна на Македонија 1941-1945 и граѓаните продолжувачи најостро го осудува говорот на бугарскиот европратеник и копретседател на ВМРО-БНД, Александар Џамбаски. – Неговиот говор по повод  одбележувањето […]

Македонија

Неоснованите напади на УСЈЕ служат за евтини политички поени и не водат кон решенија за загадувањето на воздухот во градот Скопје

Цементанрица УСЈЕ АД Скопје, целосно ги отфрла неоснованите тврдења од страна на граѓанската иницијатива Зелен хуман град. Изнесувањето на неточни и паушални тврдења, не е во интерес на граѓаните и подобрувањето на квалитетот на живот, […]

Македонија

Надзорна расправа за примената на Законот за неевидентирани лица од матичната евиденција

Собраниската Комисија за политички систем и односи меѓу заедниците на денешната 50. седница донесе одлука за одржување надзорна расправа, што треба да ги лоцира пропустите од неспроведување на Законот за неевидентирани лица од матичната евиденција, […]

Власт

Сите злоупотреби за вработување да бидат пријавени до надлежните, порача Ковачевски

Нашата законска регулатива овозможува меритократија и вработување на оние кои се најдобри. Сите треба да го спроведуваат законот и процедурите и тоа е единствен начин најдобрите да бидат ангажирани, а секаде каде има злоупотреби да […]

Власт

Тренчевска: Нема кратење на работничките права за породилното отсуство

Скопје, 16 јануари 2023 (МИА) – Министерката за труд и социјална политика Јованка Тренчевска денеска на прес-конференција во Владата го појасни делот за породилното отсуство од новиот предлог-закон за работни односи и нагласи оти нема […]

Власт

Шаќири: До крајот на второто полугодие треба да се одработат сите 180 работни денови

Според календарот за работа во образованието, до крајот на второто полугодие треба да се одработат 180 наставни денови, изјави министерот за образование и наука Јетон Шаќири одговарајќи на новинарско прашање дали е точно дека поради […]

Власт

Ковачевски: Почнат е процес за избор на нов директор на Управата за извршување санкции

Не сум задоволен од работата на директорот на Управата за извршување санкции при Министерството за правда и веќе почнав процес на селекција на нов директор, изјави премиерот Димитар Ковачевски одговарајќи на прашање за корупција во […]