Доза здравје

Диети за подолг живот препорачани од Харвард

Истражувачи од Универзитетот Харвард посочија четири шеми на здрава исхрана коишто можат да помогнат во намалување на ризикот од прерана смрт до 20 отсто. Новото истражување објавено во медицинското списание „JAMA“ ја испитува врската меѓу […]

Доза здравје

Само 10 минути трчање на ден го продолжува животот

Трчањето е еден од најпопуларните облици на вежбање во светот. Има многу придобивки од тоа, а според познавачите, потребни се само 10 минути дневно. Основниот мотив на повеќето луѓе е да ја подобрат својата состојба, […]

Доза здравје

Детоксикација на организмот после празниците

Според нутриционистите детоксикацијата на организмот особено после празниците кои изобилуваа со вкусни и богати трпези преполни со солени и слатки деликатеси и внесувањето на поголеми количини храна е многу важна за правилно функционирање на телото. […]

Доза здравје

Хрватските пчели се разбудиле порано поради екстремно топлата зима

Поради екстремно топлата зима, природата во Хрватска почна да се буди од почетокот на јануари, а со неа се разбудија и хрватските пчели, јави хрватската национална телевизија ХРТ. Пролетните температури среде зима ги доведоа во […]

Доза здравје

Правењето снешко согорува 300 калории и ги зајакнува мускулите

За да се направи снешко, потребно е да се потрошат околу 300 калории, според стручњакот-соработникот на Одделот за здравство во Москва, Андреј Тјажелников, кој го препорачува тоа за слабеење, а и за зајакнување на мускулите. […]

Доза здравје

Како до диета без глад?

При диета што бара помалку калории, т.е. намален внес на храна, важно е и да се најдат начини да се остане сит. Следат совети за што помалку „саможртви“ во исхраната. Како да не се чувствуваме […]

Препораки за трудниците во справувањето со пандемијата од коронавирусот - МИА
Доза здравје

Средоземноморската исхрана ја намалува опасноста од висок притисок кај трудниците

Бремените жени кои јадат средоземноморска храна имаат 25 отсто помала веројатност да развијат прееклампсија, покажа ново истражување. Позитивното влијание е особено забележливо кај мајките на возраст над 35 години. Прееклампсијата значи намалување на протокот на […]

Доза здравје

Црвеното вино најмалку му штети на црниот дроб

Истражувањата покажуваат дека алкохолот е главен фактор на опасност околу заболувањата на црниот дроб, особено за цироза. Многу лекари и нутриционисти се согласуваат со тоа и ги охрабруваат сите оние кои уживаат во алкохолните пијалаци […]

Доза здравје

Германија одобри стратегија за поквалитетна храна во јавните места

Германската Влада одобри нацрт-стратегија за подобрување на квалитетот на храната во мензите, како во училишните така и во индустриските кујни. Оваа замисла потекна од германскиот министер за земјоделство и храна, Џем Оздемир од Партијата на […]

Доза здравје

Храна која не е забранета при слабеење

Меѓу советите за диети, обично се наоѓаат намирници кои „мора да се избегнуваат“ при слабеењето. Но, сепак, има храна којашто, всушност, е полезна за повеќето луѓе и нивната тежина. Важно е, пред сѐ, да се […]