Магазин

Како да се спаси пресолената манџа?

Секому, веројатно, му се случило барем еднаш да пресоли јадење, па тоа да мора да биде фрлено… Сепак, има неколку трикови, коишто може да го спасат оброкот. Морков, кромид или компир Ако манџата, супата, сосот […]

Доза здравје

Најчестите грешки при употреба на креми за сончање

 Заштитата при сончање, меѓу другото, го намалува ризикот од изгореници, но и опасноста од рак на кожата, како и влијанието на Сонцето врз стареењето. Д-р Стефани Ои, општ лекар во клиниката „Мајхелткер“ во Лондон, тврди […]

Доза здравје

Храна и намирници што поттикнуваат трајна среќа

Едноставната стратегија во исхраната е битна за човековата благосостојба. Со конзумирање на научно докажана „среќна храна“ се подига расположението, енергијата, а се смирува анксиозноста и стресот. – Храната може да ја поттикне или ја попречи […]

Доза здравје

Совети за диети без воздржување од благо

Многу строги диети наметнуваат ограничување за јадење слатки, но некои стручњаци сметаат дека тоа не е вистинскиот пристап и дека доведува до лоши ефекти. Затоа, ако човекот има желба да касне нешто слатко, треба да […]

Доза здравје

Вежбите со клекнувања в место се корисни за мозокот

Еден од најдобрите начини за подобрување на здравјето на мозокот е да минете неколку минути секое утро правејќи вежби со клекнувања во место или други потези со оптоварување на нозете, вели д-р Мајкл Мозли. Иако […]

Доза здравје

Напитоци што ги топат мастите кај стомакот

Пијалаците полни калории и шеќер може да придонесат за создавање масни наслаги на стомакот. Затоа, важно е што се пие, а стручњаците издвојуваат пет напитоци кои може да го забрзаат топењето на мастите кај стомакот. […]

Магазин

Луѓето зиме губат коса поради недоволно витамин Д

Од генетската предиспозиција до фактори како што се стресот, хормоналната нерамнотежа и недостатокот од витамини – сѐ тоа може да предизвика губење на косата. Витамините се клучни за одржување на здравјето на телото, па ниту […]

Магазин

Одморете го својот мозок за полесно заспивање

Според статистиките 60 проценти од возрасните гледаат телевизија најмалку еден час пред спиење. Меѓутоа студијата објавена во списанието “Journal of Clinical Sleep Medicine“”, покажува дека оваа практика не е најдобра. Студијата објавена во списанието “Chrobiology […]