Интересно со Опсервер

Зошто се става парче магдонос на врвот од јадењето?

Во ресторан, пред послужувањето, готвачите честопати ставаат парче магдонос на врвот од јадењето. Зошто е тоа така? Освежувањето на здивот со грицкање свеж магдонос датира од времето на Старите Римјани. Тоа е, веројатно, една од […]

Интересно со Опсервер

Брилијантно греено вино за дополнително уживање во зимската магија

Зимскиот период и ладното време се познати по големиот број на празници, семејни дружби и уживање во закуски и напитоци. Коктелите и напитоците се секогаш добредојдени за да ја надополнат празничната трпеза. Како традиционален зимски […]

Интересно со Опсервер

Препечената храна е опасна по здравјето

 Дали скарата или која било „поизгорена“ храна е опасна и нездрава – е дебата што никогаш не завршува… Некои тврдат дека таква храна е исклучително опасна по здравјето, а други не гледаат проблем во сѐ […]

Магазин

Рецепт со кој „принцес-крофните“ речиси секогаш успеваат

 „Принцес-крофните“ се обожавани од многумина, но при подготовката, тие не секогаш успеваат… Следува рецепт – малку поинаков од класичниот, но подеднакво вкусен, со кој што „принцес-крофните“ речиси секогаш успеваат. Потребни состојки: 200 мл вода, пет […]

Магазин

Како да се спаси пресолената манџа?

Секому, веројатно, му се случило барем еднаш да пресоли јадење, па тоа да мора да биде фрлено… Сепак, има неколку трикови, коишто може да го спасат оброкот. Морков, кромид или компир Ако манџата, супата, сосот […]

Магазин

Баклава со „Нутела“ крем

За љубителите на баклава и оние кои сакаат да пробат нешто ново, готвачите препорачуваат баклава со „Нутела“ крем. За подготвување, потребни се: 500 грама кори за баклава, 400 г. „Нутела“, 200 г. печени лешници, 200 […]

Доза здравје

Јајца – одличен избор за појадок

Една од најсоодветните и најкорисни намирници за почеток на денот, е јајцето… Тоа е одличен избор за секој кому му требаат малку повеќе протеини, а помага и при слабеење бидејќи ќе ја држи ситоста и […]

Магазин

Три рецепта за здрав диетален појадок

– Протеинските мафини, смути или тостот со јајца може да ни даде доволно енергија за денот, да не се прејадеме, но и да изгубиме од вишокот килограми. Следат три рецепти за вкусни, а заситени закуски… […]

Рецепти

Како се подготвуваат ќебапи подобри од месарница? Ова е вистинскиот рецепт

Ќебапите се составен дел или додаток на ручекот кога станува збор за неделен пикник или собирање на семејството во домот. Но, доколку сте често незадоволни од меленото месо и купениот ќебап, ние ви предлагаме начин […]