Магазин

„Ербас“ го тестира самоуправувачкиот систем „Драгонфлај“

Самоуправувачките системи за помош не се резервирани само за автомобили. „Ербас“ почна со тестирање систем за помош на пилотите на авиони. Станува збор за „Драгонфлај“ (DragonFly) што би можел да значи и спас за авион […]

Магазин

Плажата Хокаидо во Јапонија – Несекојдневен спој од море, песок и снег

Многумина се прашуваат дали повеќе сакаат плажа и море, или снег?… Има едно место коешто, на некој начин, ги нуди и двете. Се работи за плажата Хокаидо во Јапонија. Светскиот геопарк под заштита на УНЕСКО, […]

Магазин

„Стелантис“ ќе произведува електрични летечки такси од 2024 година

Меѓународниот конзорциум на производители на автомобили „Стелантис“ денеска на Саемот за електроника ЦЕС во Лас Вегас објави дека ќе произведува електрични летала развиени од американската компанија „Арчер“, наменети како летачко такси. „Стелантис“, чиишто водечки компании-членови […]

Магазин

„Престолнината на забавите“ ги намалува даноците за алкохол за 30 отсто

Можеби најпознатиот град во Обединетите Арапски Емирати, Дубаи ги намали даночните стапки за алкохол за 30 отсто со цел да го поттикне туризмот. Во Дубаи веќе извесно време се олабавени прописите и можно е да […]

Магазин

Совети за во авион од стјуард: Без бермуди!

Стјуардот Томи Симато на Тикток-видео објасни што вообичаено треба да се избегнува при летање со авион. Главно се работи за нешта кои речиси никој не ги зема предвид… – Не ни помислувајте да носите бермуди додека сте […]

Магазин

Егзотични места каде што автомобилите се забранети

Автомобилот вообичаено го скратува патувањето од точка А до точка Б, а движењето со сопствено возило е удобно бидејќи може да застанеме каде што ќе посакаме. Сепак, да замислиме свет без автомобили – воздухот би […]

Магазин

Можеби најпознатиот панда-мажјак во Холандија, испадна девојче

 Фан Ксинг е првата џиновска панда родена во Холандија. Но, можеби уште позанимливо околу неа е тоа што полот ѝ е утврден дури сега, две години по раѓањето, на превентивен преглед под анестезија. Се работи […]

Магазин

Патување со еден најбрзите возови во светот

Возот „Шинкансен“ во Јапонија достигнува брзина до 320 километри на час и важи за еден најбрзите во светот. Босанскиот авантурист и блог-патеписец Роберт Дацешин документираше едно свое патување со таков воз. – Јапонците се многу […]

Магазин

„Островите вчера и утре“ оддалечени само четири километри и „цел ден“ разлика

Oстровите Голем и Мал Диомед во Беринговиот Проток се оддалечени само 3,8 километри, но и со „речиси цел ден“ разлика – поради различните временски зони во кои се наоѓаат. Имено, Големиот Диомед којшто ѝ припаѓа […]

Магазин

Најстариот ресторан во светот кој работи речиси 300 години

Ресторанот „Ботин“ во Мадрид, Шпанија, е основан 1725 година, па и Гинисовата книга на рекорди го призна како најстар ресторан во светот којшто сѐ уште работи. А, една од најуникатните одлики на оваа гостилница е […]