Интересно со Опсервер

Најкраткиот љубовен состанок во историјата прекинат за само 30 секунди, по специфично прашање

Емисијата за запознавања „Копче“ (The Button), којашто се прикажува на британската ТВ Би-би-си, доби доста непријатна димензија откако обожавател на „Марвел“ стриповите и филмовите грубо одби девојка која нема ист вкус. Во емисијата, двајца седат […]

Интересно со Опсервер

Луѓето со над 30 години имаат неколку битни совети за 18-годишниците

На интернет-платформата Редит се појави едно големо и битно прашање што разви долга дискусија. Тоа гласи: Вие кои имате над 30 години, каков животен совет би имале за 18-годишниците и луѓето во своите 20-ти? Следат […]

Интересно со Опсервер

Газираните сокови придонесуваат за ќелавост кај мажите

На сѐ поголем број мажи им опаѓа косата, покажуваат новите истражувања. Меѓутоа, наводите посочуваат и дека прекумерното консумирање засладени пијалоци е поврзано со машката ќелавост. Наодите се на научници од Универзитетот Цингхуа во Пекинг и […]

Интересно со Опсервер

„Мајкрософт“ и „Орео“ создадоа посебно колаче

Мајкрософт“ и „Орео“ повторно ги здружија силите и создадоа посебни, специјални колачиња… Се работи, всушност, за шест различни дизајни на „Орео“ колачиња на тема – видеоигрите за „Иксбокс“. Од нив, едниот го содржи логото на […]

Интересно со Опсервер

Едноставни две прашања за работа во мултимилијардерската компанија на Џеф Безос

Американскиот милијардер Џеф Безос еднаш интервјуирал жена, потенцијално вработена во „Амазон“, поставувајќи ѝ само две прашања, а потоа ја вработил веднаш. Приказната за тоа стигна до американските медиуми. Имено, Ен Хијат се пријавила за работа […]

Интересно со Опсервер

Исчезнувањето на инсектите кои опрашуваат е причина за половина милион смртни случаи годишно

Исчезнувањето на инсектите кои опрашуваат на глобално ниво е причина за половина милион смртни случаи годишно, бидејќи поради недостиг на опрашувачи, светската популација нема пристап до здрава храна, покажува научната студија објавена во списанието „Енваројментал […]

Интересно со Опсервер

Принц Хари: Некои од британското кралско семејство „легнаа со ѓаволот“ во полза на својот углед

Принцот Хари изјави дека со новата книга „Spare“ и новото разоткривање на раздорот со британското кралско семејство, тој всушност, сака да се обиде „да ѝ помогне на монархијата и да ги промени медиумите“. Во првото […]

Интересно со Опсервер

Хотел за камили – успешен проект во Саудиска Арабија

– Саудиска Арабија го има првиот хотел во светот кој служи за згрижување камили. Имено, додека ја извршуваат својата секојдневна работа, Саудијците кои се наоѓаат близу хотелот „Татман“, можат да ги остават своите камили во […]

Интересно со Опсервер

Џејмс Камерон откри подробности за „Аватар 3“

– Режисерот Џејмс Камерон откри подробности за „Аватар 3“ според кои следниот филм ќе ја истражува и „негативната страна“ на суштествата На’ви… А, ќе прикаже и „различни култури, поинакви од прикажаните досега“. – Сакам да […]

Интересно со Опсервер

Хари, наводно, пишува дека принцот Вилијам физички го нападнал

– Принцот Хари во својата сѐ уште необјавена книга наводно тврди дека неговиот брат, принцот од Велс, Вилијам, физички го нападнал поради бракот со Меган Маркл, објави „Гардијан“. Во неговата долгоочекувана автобиографија, принцот Хари вели […]