Доза здравје

Оценки: Најдобрите и најлошите чоколадни кремови

 – Тим дегустатори од Хрватска одлучија да ги пробаат најпознатите чоколадни кремови од ова поднебје и да ги оценат, секој одделно. „Жирито“ беше составено од четири члена: Ивана Рамиќ, Ана Корениќ, Мартина Медур и Звонимир Алач. […]

Магазин

Дали печурките треба да се мијат пред приготвување?

Печурките обично имаат видлива нечистотија на себе, па секогаш првата помисла е дека тие треба да се измијат… Сепак, готвачите се поделени околу тоа. Во некои готварски училишта, миењето печурки под млаз вода се смета […]

Доза здравје

Јајца – одличен избор за појадок

Една од најсоодветните и најкорисни намирници за почеток на денот, е јајцето… Тоа е одличен избор за секој кому му требаат малку повеќе протеини, а помага и при слабеење бидејќи ќе ја држи ситоста и […]

Интересно со Опсервер

Мали трикови на турската кујна за сладокусците

– Ако дневното мени стане премногу едноставно и монотоно, убаво би било да се додаде нешто ново на трпезата. Решението, можеби, се малите трикови на турската кујна… Иако кај нас е потешко да се најдат некои […]

Магазин

Како најдобро да го регулираме варењето на храната

Целосниот баланс на организмот зависи од ефективното варење на храната, а истото го поттикнува и доброто расположение. При овој процес големите нерастворливи молекули храна се разградуваат на помали честички коишто понатаму се апсорбираат во организмот. […]

Промо

Зошто енергетските барови на Виталиа се совршената здрава ужина?

Знаете ли дека првите енергетски барови воопшто не биле направени за да се користат на Земјата, туку биле произведени како „брза практична храна“ за астронаутите кои ја истражувале вселената? Но од 1960-тите кога беа измислени […]

Робот почнува работа во ресторан во САД – ќе прави 160 хамбургери на ден - МИА
Интересно со Опсервер

Храна која ги прави луѓето посреќни

– Одредени истражувања покажуваат дека одредени видови храна предизвикуваат поголемо чувство на среќа кај луѓето. Германската компанија за испорака на храна „Лиферандо“ (Lieferando) спроведе анкета на 2.158 испитаници во текот на 2020 година и ги анализираше […]

Рецепти

Како се подготвуваат ќебапи подобри од месарница? Ова е вистинскиот рецепт

Ќебапите се составен дел или додаток на ручекот кога станува збор за неделен пикник или собирање на семејството во домот. Но, доколку сте често незадоволни од меленото месо и купениот ќебап, ние ви предлагаме начин […]