Дом

Во Њујорк се продава стан од 60-тите, чини скоро два милиона долари

Неодамна на пазарот на недвижности во Њујорк, САД, се појави уникатен стан чија внатрешност изгледа непроменета од 1960-тите и е целосно покриена со дрво. Станот „замрзнат“ во времето неодамна се најде на продажба во њујоршкиот […]

Дом

Божиќна ѕвезда – украс за новогодишните и божиќните празници

– Голем број семејства за новогодишните и божиќните празници, освен со китење на елката, домот го украсуваат и со цвеќето божиќна ѕвезда, кое цвета во периодот околу Божик. Цветовите на божиќната ѕвезда всушност не се […]

Дом

Луѓето кои живеат на приземје почесто заболуваат од белодробни болести

Познато е дека, меѓу другото, и катот влијае на цената на станот. Се чини, сепак, висината на којашто се наоѓа домот, влијае и на човековото здравје, според ново, обемно истражување на Универзитетот на Берн, во […]

Дом

Средновековен замок се продава за два милиона евра

 Средновековниот замок и земјиштето кај селото Серавале во Италија се продаваат за околу два милиона евра. Тие се наоѓаат меѓу градовите Модена и Болоња во областа Емилија Ромања на северот од земјата. Во огласот се […]

Дом

Уште еден град во Италија нуди парична помош за населување

  Градот Пресиче, на југот од областа Пуља во Италија, е уште еден во низата што ќе им плаќа на заинтересираните за зголемување на тамошното население, ветувајќи им до 30.000 евра, Иако, како и секогаш, има […]

Дом

Минимализам- популарен стил во уредувањето на домот

Минимализмот се истакнува како интересен и популарен стил на уредување на ентериерот, негови основни карактеристики се: прецизност, повторувачки декоративни шеми, рамни и еднолично обоени површини со чисти бои кои не треба да се мешаат. Достапен […]

Дом

Дождот како можна заштита на градот од недостиг на вода

Дождот може да стане клучен природен извор за заштита на градовите од можен недостиг на вода. Холандската компанија „Вејвин“ (Wavin) веќе работи на тоа, па директорот Фрисо Клапвијк објасни за што се работи. – Единственото […]

Дом

Шакира и Жерар Пике ја продаваат вилата

 Откако колумбиската пејачка Шакира и шпанскиот фудбалер Жерар Пике постигнаа договор за нивната разделба, наводно се согласиле и да ја продадат својата раскошна вила во којашто живееја заедно во Барселона, објави „Социјалите“. Вилата од 380 […]

Дом

Завршен „најтенкиот облакодер“ на светот

 Како „најтенкиот облакодер“ на светот, најновата кула во Њујорк сѐ уште „го тресе“ Менхетн. Сместена на адреса „111 вест 57. стрит“, станбената кула „Стејнвеј тауер“ „го сече небото“ со, според многумина – неверојатен висина-ширина сооднос […]