Дизајн

Дрес на Коби Брајант проценет на пет до седум милиони долари оди на аукција

Аукционерската куќа „Сотби’с“ во февруари ќе стави на наддавање дрес на американската кошаркарската легенда Коби Брајант, кој загина во хеликоптерска несреќа во 2020 година. Првичните проценки говорат за пет до седум милиони долари, а овој […]

Дизајн

Почина поранешната манекенка Татјана Патиц

Татјана Патиц почина по борбата со ракот на дојка, потврди за „Пипл“ нејзината агентка Корин Николас. Поранешната супермоделка имаше 57 години. – Таа зад себе ги остави синот, сестрата и родителите. Сите сме уништени. Таа […]

Дизајн

Фотоапарати и ретротрендови коишто се враќаат во мода

Фармерки со низок струк, телефон на преклоп, дигитален фотоапарат – сите тие трендови беа „кул“ на почетокот на третово илјадалетие… Но, се чини, и тн. „генерација З“ малку по малку им се враќа на тие […]

Дизајн

Чанта на „Луј Вуитон” со албанско знаме, часовник на „Франк Мулер” со Скендербег

Еден од најпопуларните луксузни брендови „Луј Вуитон” пуштил во продажба чанти на кои стои албанското национално знаме. Информацијата на Фејсбук ја сподели албанскиот премиер Еди Рама, а потоа ја пренесоа и сите медиуми во државата. […]

Дизајн

Најскапите „Барби“ кукли во светот

„Барби“ е можеби најпознатата кукла во светот. Првата „барбика“ е произведена 1959 година, па денес, овој бренд важи за најпосакуваната кукла. Сепак, според американската интернет-страница „Колектми“ (Collectme), првата „барбика“ од 1959, не е и најскапата […]

Дизајн

Нова чанта од кожа од лушпи од грозје

Новата чанта „Ес-вејв“ (S-Wave) на Стела Мекартни е меѓу првите парчиња од брендот, коешто користи материјал направен од лушпи од грозје. Ова може да доведе до широко распространета и одговорна потрошувачка на рециклирани и биоразградливи […]

Дизајн

Дизајнерка на „Баленсијага“ објавувала бизарни фотографии со деца

Дизајнерката на „Баленсијага“, Лота Волкова на својот Инстаграм-профил објавувала бизарни фотографии со деца. На сликите се гледа легнато девојче во костим за капење, со лице како кукла, момче со штикли, кревет прекриен со црвени дамки […]

Дизајн

„Баленсијага“ се извини за скандалозната кампања

Светски познатиот моден бренд „Баленсијага“ ја објасни причината за лансирањето на скандалозната кампања со слики на деца кои позираат со играчки за возрасни и алкохол. Тие објавија и соопштение во коешто се извинуваат за рекламата […]

Дизајн

„Гучи“ ќе мора да избере нов топдизајнер

Модната куќа „Гучи“ е пред задача да избере нов топдизајнер, по ненадејното заминување на Алесандро Микеле, кој беше миленик на Харти Стајлс и Лејди Гага. Се очекува растот на приходите да забави. Алесандро Микеле беше […]