Автомобилизам

Производителот на луксузни автомобили Бентли постигна рекордна продажба

Бентли е последниот производител на луксузни автомобили кој соопшти дека постигнал рекордна продажба, јави ДПА. Компанијата со седиште во Кру, јужно од Манчестер, соопшти дека минатата година испорачала 15.174 автомобили. Тоа е 4 проценти повеќе отколку во […]

Автомобилизам

Рекордна продажба на автомобили Ролс Ројс во 2022 година

Луксузните автомобили не се погодени од кризата на трошоците за живот, бидејќи британскиот производител на автомобили Ролс-Ројс во 2022 оствари најголема годишна продажба со вкупно 6.021 продадени примероци. Ова претставува зголемување од осум отсто во однос на […]

Автомобилизам

Норвешка воведува даноци за електричните возила

Норвешка го потврди првото место во светот по продажба на електрични автомобили во 2022 година, а Владата најави и дека ќе ги оданочува возилата, насочувајќи го вниманието на електрификација на тешките камиони. Електромобилите учествувале со […]

Автомобилизам

„Баиду“ и „Аполо го“ го пуштија првото ноќно такси без возач во Кина

Кинескиот технолошки гигант „Баиду“ објави проширување на комерцијалната оперативна област и на работното време на својата такси-услуга без возач во градот Вухан во средишна Кина. Платформата за самоуправувачко возење, „Аполо го“ првпат пушти ноќно такси […]

Автомобилизам

ИутеКредит Македонија организираше возбудливо возење со Игор Стефановски Иџе

ИутеКредит и Игор Стефановски Иџе им понудија незаборавно искуство и ден полн со адреналин на четворица, случајно избрани кандидати, кои имаа можност да се возат со тркачкиот автомобил на Иџе како негови сопатници. Храбрите кандидати […]

Автомобилизам

Следната година уште потешка за автомобилската индустрија, велат познавачи

Финансискиот директор на „Фолксваген“ смета дека 2023 година ќе биде „уште попредизвикувачка“ година за автомобилската индустрија од оваа, пред сѐ поради инфлацијата и влошените економски прогнози коишто ќе влијаат на падот на побарувачката за нови […]

Автомобилизам

Премиера на новиoт BMW Серија 7 и првиот BMW XM

Форвардизам – Нова ера на луксузните автомобили! Инспирирани од новата дефиниција за луксуз и Forwardism, компанијата М Кар, со емотивна и современа презентација, ги претстави најмоќните BMW модели од луксузниот сегмент. Првиот, целосно електричен модел […]

Автомобилизам

„Фиат“ го создаде првиот виртуелен салон во Метаверзумот

Италијанската автомобилска компанија „Фиат“ стана првата во светот со свој изложбен салон во тн. Метаверзум, со цел „да го револуционизира искуството“ на купувачите. Метаверзумот на „Фиат“, се чини, не е поврзан со „Мета’с Мета“, а […]

Автомобилизам

Потрошени шест цистерни вода за гаснење пожар во автомобил „Тесла“

 Електричните автомобили се помалку склони кон самозапалување од бензинците, но кога ќе се запали, обично од возилото не останува ништо. За тоа најдобро говори последниот пример со „Тесла модел С“ од автопат во Пенсилванија, САД. […]

Автомобилизам

„Тесла“ повлекува над 80.000 возила во Кина

 Производителот на електрични возила „Тесла“ повлекува повеќе од 80.000 автомобили, поради проблеми со софтверот и безбедносните појаси, потврдија кинеските пазарно-регулаторни власти денеска. Производителот на електромобили со седиште во САД, повлече 67.698 автомобили „Модел С“ и […]