Магазин

Почина филмската легенда Џина Лолобриџида

Џина Лолобриџида, која со децении го претставуваше италијанскиот стереотип за медитеранска убавица и беше наречена „најубавата жена на светот“ – по насловот на еден од нејзините филмови, почина во Рим на 96-годишна возраст. Филмската кариера […]

Магазин

„Ербас“ го тестира самоуправувачкиот систем „Драгонфлај“

Самоуправувачките системи за помош не се резервирани само за автомобили. „Ербас“ почна со тестирање систем за помош на пилотите на авиони. Станува збор за „Драгонфлај“ (DragonFly) што би можел да значи и спас за авион […]

Магазин

НАСА со нови подробности за телескопот „ХВО“

Американската Национална воздушно-вселенска администрација – НАСА откри нови податоци за наследникот на вселенскиот телескоп „Џејмс Веб“. Новиот проект е првично проценет на 10 милијарди долари. Станува збор за телескопот „Хабитабл ворлд обсерватори“ (ХВО) којшто ќе […]

Издвојуваме

Ексклузивна регионална премиера на „Убијците на мојот татко 6“ на 15 јануари само на mPLAY TV

Популарната крими – трилер серија „Убијците на мојот татко“ се враќа со шеста сезона, a корисниците на МТЕЛ ќе имаат ексклузивна можност од 15 јануари да уживаат во регионалната премиера, еден месец пред останатата публика, […]

Интересно со Опсервер

Најкраткиот љубовен состанок во историјата прекинат за само 30 секунди, по специфично прашање

Емисијата за запознавања „Копче“ (The Button), којашто се прикажува на британската ТВ Би-би-си, доби доста непријатна димензија откако обожавател на „Марвел“ стриповите и филмовите грубо одби девојка која нема ист вкус. Во емисијата, двајца седат […]

Дизајн

Дрес на Коби Брајант проценет на пет до седум милиони долари оди на аукција

Аукционерската куќа „Сотби’с“ во февруари ќе стави на наддавање дрес на американската кошаркарската легенда Коби Брајант, кој загина во хеликоптерска несреќа во 2020 година. Првичните проценки говорат за пет до седум милиони долари, а овој […]

Магазин

Почина ќерката на Елвис, Лиза Мери Присли

Пејачката и текстописец, Лиза Мери, ќерката на кралот на американската рок-музика, Елвис Присли, почина откако итно била пренесена в болница поради можен срцев удар. Веста ја потврди нејзината мајка Присила Присли. – Со тешко срце […]

Магазин

Најчести пет вида детски бес

Според психолозите, детскиот бес се дефинира како емоционални изливи на гнев кај деца под пет години. Тоа се јавува во облик на ненадејни, неконтролирани епизоди на гнев и плачење, во повеќето случаи – без очигледна […]