Интересно со Опсервер

Џејмс Камерон откри подробности за „Аватар 3“

– Режисерот Џејмс Камерон откри подробности за „Аватар 3“ според кои следниот филм ќе ја истражува и „негативната страна“ на суштествата На’ви… А, ќе прикаже и „различни култури, поинакви од прикажаните досега“. – Сакам да […]

Интересно со Опсервер

Нови приказни од светот на „Војна на ѕвездите“

Кога Џорџ Лукас „одел од врата на врата“ во холивудските студија за спонзори за неговата идеја за вселенската сага „Војна на ѕвездите“, тој не ни можел да замисли дека ќе отпочне франшиза, т.е. цело множество […]

Култура

Македонскиот филм „Дедо и внук“ на придружната програма на ИФФК „Браќа Манаки“

Придружната или Off-програма на ИФФК „Браќа Манаки“ која се реализира на летната тераса од Офицерски дом во Битола, вечер продолжува со македонскиот игран филм „Дедо и внук“ на режисерот Илија Пиперкоски. Филмот на Пиперкоски во кој кинематографер е […]

Магазин

Од 2 јули старт на втората сезона на „Клан“ ексклузивно на Суперстар ТВ

За долгите жешки вечери ова лето, искусната авторска екипа на чело со креаторот на серијата Бобан Скерлиќ, подготви уште повозбудливо продолжение на популарната серија „Клан“. Премиерно на Суперстар ТВ, од 2 јули, публиката ќе има […]

Култура

„Талија“ – филм што покажа како ентузијазмот на тетовци го одржал вековниот градски театарски живот

Во Тетово вчера беше прикажан документарниот филм насловен „Талија“ посветен на театарскиот живот во градот. Авторот и режисер на филмот Саше Серафимовски во филмот прикажа хронологија на почетоците на театарските претстави кои се играле во […]

Култура

Кинотека ја одбележува 70-годишнината од првиот македонски игран филм „Фросина“

Кинотеката на Северна Македонија деновиве ја одбележува 70-годишнината од првиот македонски игран филм „Фросина“, снимен во 1952 година, во режија на Војислав Нановиќ, а во продукција на тогашниот државен филмски продуцент „Вардар филм“. „Фросина“ (1952) […]

Магазин

Во Атина се снима „Мојата голема дебела грчка свадба 3“

„Мојата голема дебела грчка свадба 3“ почна да се снима во главниот град на Грција – Атина. Писателката и ѕвезда на серијалот, Нија Вардалос го објави ова на Инстаграм, откривајќи и дека ќе го режира […]

Магазин

„Топ ган 2“ – филм со најголема заработка во кариерата на Том Круз

 „Топ ган 2: Маверик“ (Top Gun: Maverick) ја мина границата од 800 милиони долари заработка на светско ниво, со што стана филм со најголем приход во кариерата на Том Круз. Остварувањето со тоа го мина […]

Култура

Ехо фестивал на планински филм во Гевгелија

Планинарскиот спортски клуб „Двете уши“ од Гевгелија е организатор на Ехо фестивалот на планински филм кој првпат гостува вечерва во Гевгелија на платото пред Домот на културата, каде ќе се одржат филмски проекции од областа […]

Магазин

Новиот биографски филм за Мерилин Монро ќе се прикажува од септември

Многу очекуваниот филм „Русокоса“ (Blonde) заснован на романот на Џојс Керол Оутс, за животот на Мерилин Монро, ќе биде објавен на Нетфликс на 23 септември, објави стрим-платформата. Улогата на холивудската ѕвезда која почина на 36-годишна […]