Култура

Испеана радост за Христовото Рождество

Имав особена чест да го проследам големиот Божикен концерт на традиционални празнични црковни песни – каланди во организација на манифестацијата „Бадникови поворки“, како круна на тридневното торжество за Христовото раѓање. Во оваа отворена „музичка мапа“, […]

Култура

Иван Шопов победи на Меѓународниот конкурс за хумористичен расказ „Алеко“ за 2022 година

Македонскиот писател Иван Шопов е победник на Меѓународниот конкурс за хумористичен расказ „Алеко“ за 2022 година, на кој пристигнале 104 раскази на 42 автори од 21 земја. – Жири-комисијата во состав Јордан Ефтимов, Михаил Вешим […]

Култура

Костадиновска-Стојчевска ќе иницира формирање оддел за „Баукултур“ во Министерството за култура

Министерката за култура Бисера Костадиновска-Стојчевска на втората Конференција на министри за култура „Алијанса Баукултур“ истакна дека за неа „Баукултур“ е неопходност, а споделените искуства и заедничката акција се вистинскиот пат до добрите решенија, соопшти Министерството […]

Култура

Врвната саксофонистка Фатејева – солистка со оркестарот на Филхармонија

Во петок, во 20 часот, оркестарот на Македонската филхармонија ќе го одржи концертот насловен „Ава“ (арх.воздух, поднебје, клима) на кој како солистика ќе настапи една од најдобрите саксофонистки во класичната музика – Асја Фатејева од […]

Култура

„Као какао“ на „Леб и сол“ повторно на винил по 35 години

Македонската група „Леб и сол“ во 1987 година го издаде „Као какао“, едно од најзначајните музички дела во екс-југословенската дискографија. По повод 35 години од објавувањето на култниот албум, издавачката куќа „Croatia Records“ го претставува […]

Култура

Промоција на сликовницата „Танцот на шарените шамичиња“

Во книжарницата „Литература.мк суперстор“ во „Скопје сити мол“ денеска ќе се одржи промоција на новата сликовница „Танцот на шарените шамичиња“ од писателот Александар Прокопиев. Сликовницата, која е во издание на „Либи“, импринт на „Арс Ламина […]

Култура

Божиќен концерт на радоста во Кичево

Во во големата сала на Националната установа Центар за култура „Кочо Рацин“ во Кичево се одржа вториот Божиќен концерт на традиционални празнични каланди. -Специфичниот и богат византиски мелос на древните божиќни и новогодишни каланди, со […]

Култура

Костадиновска-Стојчевска – Доундолуакис: Нови можности за зајакнување на соработката во културата со Грција

Има исклучителен простор за зајакнување на соработката во областа на културата меѓу Северна Македонија и Грција. Во време на неизвесност, важно е да се негуваат и зајакнуваат односите со соседните земји. Ова беше заклучокот од денешната […]

Култура

Струмичкиот карневал ќе се одржи на 25 февруари

– Главната карневалска вечер на годинашното издание на Интернационалниот струмички карневал ќе се одржи на 25 февруари. Организациониот одбор на карневалот го објави плакатот за карневалот, но засега не се соопштуваат повеќе детали освен дека главниот […]

Култура

Објавен конкурсот за 24. Меѓународен фестивал на карикатура и афоризам

– Центарот за култура од Струмица го објави конкурсот за 24. Меѓународен фестивал на карикатура и афоризам „Струмица 2023“, кој се одржува во рамки на Интернационалниот Струмички карневал на тема „карневал-еротика“ Според пропозициите на конкурсот […]