Издвојуваме

Ексклузивна регионална премиера на „Убијците на мојот татко 6“ на 15 јануари само на mPLAY TV

Популарната крими – трилер серија „Убијците на мојот татко“ се враќа со шеста сезона, a корисниците на МТЕЛ ќе имаат ексклузивна можност од 15 јануари да уживаат во регионалната премиера, еден месец пред останатата публика, […]

Издвојуваме

НАСА: Минатата година беше петта најтопла година во светската историја

– Минатата година беше петта најтопла година досега, а изминатите девет години беа деветте најтопли од прединдустриското време, што ја доведе во опасност целта на Парискиот договор од 2015 година, да е ограничи глобалното затоплување на […]

Издвојуваме

CES 2023 – Samsung го подига одржливиот начин на живот на повисоко ниво

Новите иновации создаваат дополнителни начини за корисниците да заштедат енергија, да ги намалат трошоците и нивното влијание врз животната средина – Samsung Electronics денес ги претстави иновациите дизајнирани да воведат нова ера на одржливо живеење. […]

Документарни филмови

(ВИДЕО) Погледнете како изгледаше една од најголемите фабрики во Југославија – ФАП

Една од најголемите фабрики во поранешна Југославија беше фабриката за производство на камиони и автобуси, ФАП. Нивните камиони имаа разни намени и беа продавани низ цел свет.   FAP Osvajac Drumova – Dokumentarni film from […]

Издвојуваме

Пеле: Од скромните почетоци до првата фудбалска глобална суперѕвезда

Трикратниот победник на Светскиот куп многумина го сметаат за најдобар играч на сите времиња Легендата на бразилскиот фудбал, Едсон Арантес до Насименто, попознат како Пеле, почина на 82-годишна возраст во Сао Паоло. Починувањето на Пеле […]

Бизнис и економија

Сеавус Акселератор инвестира 200.000 евра во стартап компанијата Synapse Aviation

Сеавус Акселератор официјално ја потврдува својата прва поголема инвестиција од 200.000 евра во Synapse Aviation – стартап што беше дел од нивната акселераторска програма. Synapse Aviation е компанија која нуди производи и услуги наменети за […]

Издвојуваме

НАПРАВИ ПОВЕЌЕ ја претстави првата платформа за е-донација на храна и санитарни производи директно до домот на семејството во нашата земја

Box2Help е првиот проект на непрофитната организација “НАПРАВИ ПОВЕЌЕ”, основана од млади алтруисти кои се борат за драстични промени во општеството. Проектот има за цел да го намали бројот на гладни семејства во нашето општество […]

Издвојуваме

Евреите ја слават Ханука: Што симболизира овој празник и кои се обичаите?

Со заоѓањето на Сонцето, вечерва почнува – Ханука или Хаг Хаурим, празникот на слободата и светлината, кој ќе трае до 26 декември. Ханука се слави во спомен на тригодишната ослободителна војна, односно ослободувањето на Ерусалим […]

Бизнис и економија

Прогласени 10-те победнички во изборот „Жена на годината 2022“

Во енергична и мотивирачка атмосфера со многу позитивна енергија денес, во „Музејот на македонската борба“ во Скопје, се одржа прогласувањето на победничките во македонскиот избор на „Жена на годината 2022” (www.zenanagodinata.mk), во рамки на конференцијата […]

Издвојуваме

Алтернативна револуција или револуција на алтернативи?

„Постои цел еден нов свет зад светот на класичните цигари“, вели Матијас Ботлер, еден од водачите на менаџмент тимот за категоријата производи што го загреваат тутунот во компанијата Филип Морис. На сега веќе традиционалната, деветта […]