Вести

ДИК и официјално ја потврди победата на Пендаровски

Државната изборна комисија на денешната седница го усвои заклучокот за објавување на конечни резултати од вториот круг на претседателските избори, според кој за претседател на Република Северна Македонија е избран Стево Пендаровски. Според податоците на […]

Политика

Анализа на изборите за МИА: Мирен и фер изборен процес, потврдена евроатлантска перспектива на земјата

Мирниот, демократски и фер изборен процес, со што се избегна нова политичка криза, и потврдената поддршка за евроатлантските интеграции на земјата, се најважните пораки што ги носат конечните резултати од претседателските избори. Резултатите носат и […]

Политика

Јункер му испрати писмо со честитка на Пендаровски

Претседателот на Европската Комисија, Жан Клод Јункер, му испрати писмо со честитка на новоизбраниот шеф на македонската држава, Стево Пендаровски, јави дописничката на МИА од Брисел. Јункер му ја честита победата на Пендаровски во име […]

Политика

Амбасадата на САД му ја честита победата на Пендаровски

Амбасадата на САД му ја честита победата на Стево Пендаровски за претседател на Република Северна Македонија и очекува заедничка соработка со него, со Владата и сите политички партии на патот на земјата кон идно членство во […]

Политика

Честитки за Пендаровски од британскиот министер за надворешни работи Хант

Џереми Хант, министерот на надворешни работи на Велика Британија на твитер упати честитки за изборот на Стево Пендаровски за претседател на Северна Македонија. -Честитки за Стево Пендаровски, новиот претседател на Северна Македонија! Вашата земја имаше […]

Политика

(ВИДЕО) ДИК ги објави првичните резултати од претседателските избори, течат роковите за приговори

Државната изборна комисија на денешната седница го усвои заклучокот за објавување на првични резултати од вториот круг на претседателските избори, според кој за претседател на Република Северна Македонија е избран Стево Пендаровски. По донесувањето на […]

Политика

Би Би Си: Што значи изборот на Пендаровски за претседател

Изборот на Стево Пендаровски за прв претседател на Северна Македонија со себе носи четири пораки: прв бран на прифаќање на новото име на земјата, непроменета регионална и надворешна политика, обединување на власта и подготовка за […]

Политика

Изборите добро организирани, потребна е реформа на законската рамка, меѓународните набљудувачи

Вториот круг на претседателските избори беше добро спроведен и помина во мирна и спокојна атмосфера. Сепак, и натаму загрижуваат недоследностите во законската рамка, заклучи меѓународната набљудувачка мисија за изборите во земјата на денешната прес-конференција. Шефицата […]

Политика

МОСТ: Вториот круг на изборите помина во фер и демократска атмосфера

Прелиминарната оценка на Граѓанската асоцијација МОСТ е дека и во вториот круг од изборите за претседател на државата граѓаните овој пат во доволен број, слободно излегоа да го дадат својот глас, а гласањето се спроведе […]

Власт

Пендаровски за ЕРТ: Северна Македонија и Грција заедно ќе изградат европска иднина за двата народа и за двете држави

Преку Договорот од Преспа, Северна Македонија и Грција, конечно се пријатели и заедно ќе ја изградиме европската иднина за двата народа и за двете држави, вели новоизбраниот претседател Стево Пендаровски, кој заедно со премиерот Зоран […]