Ахмети: Во пресрет сме на донесување големи одлуки, се уште нема договор меѓу ДУИ и СДСМ - МИА
Парламентарни избори 2020

Ахмети: Во пресрет сме на донесување големи одлуки, се уште нема договор меѓу ДУИ и СДСМ

Скопје, 13 август 2020 () – Лидерот на ДУИ Али Ахмети денеска на годишнината од потпишувањето на Охридскиот Рамковен договор ги повика лидерите на другите партии на Албанците на средба, но тие не дојдоа во […]

Села, Гаши и Касами не одат на лидерска кај Ахмети - МИА
Парламентарни избори 2020

Села, Гаши и Касами не одат на лидерска кај Ахмети

Скопје, 13 август 2020 () – Лидерите на Алијансата за Албанците и Алтернатива Зијадин Села и Африм Гаши нема да одат на средбата на челниците на партиите од албанскиот политички блок што денеска напладне ја […]

Села и Гаши ја прифатија поканата на Ахмети, но не за утре, туку по 17 август - МИА
Парламентарни избори 2020

Села и Гаши ја прифатија поканата на Ахмети, но не за утре, туку по 17 август

Скопје, 12 август 2020 () – Алијансата за Албанците и Алтернатива ја прифатија поканата од лидерот на ДУИ Али Ахмети за зедничка средба со лидерите на  партиите од албанскиот политички блок, но бараат наместо утре, […]

Лидерската меѓу 10 и 12 мај, Пендаровски ќе размисли два пати дали ќе биде единствениот кој ќе ја продолжува вонредната состојба - МИА
Парламентарни избори 2020

Пендаровски до петок ќе го додели мандатот за нова Влада

Скопје, 12 август 2020 () – Претседателот Стево Пендаровски до петок, кога истекува десетдневниот рок, ќе го додели мандатот за составување на нова влада на оној кој ќе има мнозинство. Шефот на државата, како што […]

Џафери и Пендаровски и натаму со различни ставови за роковите за врачување на мандатот - МИА
Парламентарни избори 2020

Џафери и Пендаровски и натаму со различни ставови за роковите за врачување на мандатот

Скопје, 12 август 2020 () – Талат Џафери, доскорешен претседател на Собранието, а сега негов претседавач, повторно предупреди дека доколку претседателот Стево Пендаровски го додели мандатот за формирање на Влада, без притоа да биде избран новиот […]

Ахмети ги кани Гаши, Касами, Села и Тачи на средба на годишнината од Рамковниот договор - МИА
Парламентарни избори 2020

Ахмети: Ќе зависи од волјата на двете страни за да имаме позитивен епилог во полза на државата

Скопје, 10 август 2020 () – Лидерот на Демократската унија за интеграција Али Ахмети, денеска, по средбата со претседателот на СДСМ Зоран Заев во Собранието истакна дека разговарале околу платформите за да ги доближат ставовивте, […]

Парламентарни избори 2020

Заев: Разговорите продолжуваат, влада треба да се формира, нови избори не се решение

Скопје, 10 август 2020 () – Жалам што не можеме денеска да соопштиме  дека има договор помеѓу двете страни со коишто разговаравме. Логично разговорите ќе продолжат следните денови, изјави лидерот на СДСМ Зоран Заев Заев по  […]

Средба Заев – Ахмети во Собранието - МИА
Парламентарни избори 2020

Средба Заев – Ахмети во Собранието

Скопје, 10 август 2020 () – Во Собранието попладнево се одржува средба на лидерите на СДСМ Зоран Заев и на Демократската унија за интеграција (ДУИ) Али Ахмети, како дел од преговорите за формирање парламентарно мнозинство […]

ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ по цена на животот на граѓаните сака да го намали поразот - МИА
Опозиција

Коалициите на СДСМ траат само неколку часа додека сами не се дематираат

СДСМ и нејзините коалиции траат само неколку часа се додека тие самите не се демантираат. СДСМ веќе неколку дена излегува со информација дека има парламентарно мнозинство и дека ќе прави влада, а потоа самите се […]

Соопштение на СДСМ за Игор Дурловски - МИА
Власт

СДСМ: Продолжуваат разговорите за нова влада со полн четиригодишен мандат

Скопје, 9 август 2020 () – СДСМ денеска преку соопштение информира дека ги продолжува разговорите за формирање стабилно парламентарно мнозинство и за владина коалиција со полн, четиригодишен, стабилен мандат. Посветени сме за просперитет и долгорочна […]