Вести

ДИК ги објави конечните резултати за изборите за градоначалник во Маврово и Ростуше и Центар Жупа и за советници во Тетово

Државната изборна комисија на денешната седница ги објави конечните резултати од гласањето за градоначалник во општините Маврово и Ростуше и Центар Жупа, како и за советници во Тетово. Во Маврово и Ростуше за градоначаник е […]

Вести

Течат роковите за приговори за изборниот процес во Центар Жупа, Маврово-Ростуше и Тетово

Течат роковите за поднесување на приговори за изборите за градоначалник на Центар Жупа и на Маврово-Ростуше и за членови во Советот на Општина Тетово. Доколку има поднесено приговори, Државната изборна комисија би ги разгледала во […]

Вести

ДИК ги објави првичните резултати од изборите во Центар Жупа, Маврово-Ростуше и Тетово

– Државната изборна комисија вечерва ги соопшти првичните резултати од изборите за градоначалник на Центар Жупа и на Маврово-Ростуше и за членови на Советот на Општина Тетово. Според овие резултати, во Центар Жупа за единствениот […]

Избори

Ѓорчев прогласи победа во Тетово: Од тука ја делегитимиравме власта, водство на ВМРО-ДПМНЕ 2:1 во однос на СДСМ

Владимир Ѓорчев, член на Извршниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ денеска од општинскиот штаб на Тетово прогласи убедлива на ВМРО-ДПМНЕ во однос на СДСМ на изборите за општински совет, додавајќи дека власта на СДСМ и Ковачевски е […]

Избори

Ковачки: Двојна победа! ВМРО-ДПМНЕ го победи СДСМ, a БЕСА го победи ДУИ во Тетово

Двојна победа! ВМРО-ДПМНЕ води 2:1 пред СДСМ. БЕСА убедливо води пред ДУИ. Криминалната коалиција СДСМ – ДУИ убедливо е поразена во Тетово. Тетовчани им кажаа НЕ на криминалците од власта. Власта е делигитимирана во Тетово. […]

Власт

Ковачевски ја честита победата на Медат Куртовски за градоначалник на Маврово-Ростуше

– Претседателот на СДСМ Димитар Ковачевски, ја честиташе победата на Медат Куртовски, за градоначалник на Општина Маврово-Ростуше. –Денес е голем ден и вие застанавте и одлучно кажавте дека сакате Маврово и Ростуше да оди напред. Сакам […]

Избори

Ѓорчев од Тетово: Очекувам победа на ВМРО-ДПМНЕ, на граѓаните им ветивме функционална општина која ќе ги решава нивните проблеми

Им ветивме функционална општина Тетово која што ќе ги решава проблемите на луѓето. Им ветивме совет кој што ќе го поддржува градоначалникот и неговите проекти и идеи, така што мислам дека кампањата на ВМРО-ДПМНЕ и […]

Власт

Ковачевски во Жупа: Граѓаните знаат да изберат победнички концепт

– Лидерот на СДСМ, Димитар Ковачевски, вечерва престојува во Центар Жупа, каде голем број граѓани ја слават победата на Аријан Ибраим, предложен од ТДП а поддржан од СДСМ. -Јас заедно со граѓаните овде дојдов да […]

Вести

Во Центар Жупа обезбеден цензус, старо нов градоначалник Аријан Ибраим

– Општина Центар Жупа, конечно избра градоначалник, откако  на денешните по втропат повторени избори, беше обезбеден потребниот цензус од една третина од вкупното гласачко тело.  Тоа е Аријан Ибрам предложен од Турската демократска партија, кој беше единствен […]

Избори

ДИК: Излезноста до 13 часот во Центар Жупа 25,4 отсто, во Маврово-Ростуше 24,21 отсто

– Државната изборна комисија информира дека излезноста до 13 часот во општина Маврово-Ростуше е 24,21 процент, а во општина Центар Жупа 25,4 проценти. Во овие две општини денеска се избира градоначалник. Во општина Тетово каде […]