Временска прогноза

Следува период со дожд, ветер и повисоки температури

Под влијание на циклонска активност и серија влажни воздушни бранови следува период на променливо облачно време со повремени врнежи од дожд. Како што информираат од УХМР, врнежите на места ќе бидат обилни и до петок […]

Временска прогноза

Насекаде минусни температури, над нулата само во Дојран

Најстудено утрово е во Берово и Битола каде се измерени -5 степени, во Скопје е -4, Крива Паланка, Попова Шапка, Тетово, Струмица и Прилеп -3, Демир Капија, Претор, Крушево, Гевгелија, Дебар -2, а во Штип, […]

Временска прогноза

Најстудено на Попова Шапка минус 8, а најтопло во Дојран 5 степени

– Најстудено утрово е на Попова Шапка, каде се измерени – 8 степени, а најтопло е во Дојран со 5 степени. Минусни температури има и во Берово, Крушево и Охрид, додека во Скопје измерени се 4 […]

Временска прогноза

Сончево со мала до умерена облачност, во Скопје наутро магливо

– Наутро во котлините ќе има појава на магла, а преку денот ќе биде сончево со мала до умерена облачност и со слаб до умерен јужен ветер. Минималната температура ќе биде во интервал од -4 до […]

Временска прогноза

Најстудено во Берово минус 6, а најтопло во Дојран 2 степени

– Најстудено утрово е во Берово со -6 степени и Скопје-Петровец со -3. Минусни температури има и во Битола, Прилеп, Стурмица и Куманово, а најтопло е во Дојран со измерени 2 степени. Во првата половина од […]

Временска прогноза

Променливо облачно со температура до 10 степени

– Времето денеска ќе биде променливо облачно, попладне со повремен локалeн слаб дожд, а на некои повисоки места и на планините слаб снег, претежно во северните делови. Ќе дува слаб до умерен ветер од северен […]

Временска прогноза

Облачно, попладне со повремен локалeн слаб дожд, а на некои повисоки места и на планините слаб снег

– Времето ќе биде променливо облачно, попладне со повремен локалeн слаб дожд, а на некои повисоки места и на планините слаб снег, претежно во северните делови. Ќе дува слаб до умерен ветер од северен правец. […]

Временска прогноза

Променливо облачно со утринска магла и слаб ветер

Наутро со услови за слаба магла по одделни котлини. Преку денот ќе биде променливо облачно со слаб ветер од северозападен правец. Попладне облачноста ќе се намалува. Минималната температура ќе биде во интервал од -4 до […]