Македонија

Вечер е Стара нова година, а утре Василица и Обрезание Господово

Православните христијани кои се водат според Јулијанскиот календар вечер ќе ја пречекаат Православната нова година, која почнува утре на празникот Василица. Многу македонски семејства Василица ја празнуваат како домашна слава, а оние кои го носат […]

Македонија

Почнува божикниот пост

За православните христијански верници кои се водат според јулијанскиот календар денеска почнува шестнеделниот божикен пост. Постот ќе трае 40 дена, односно до Божик, 7 јануари, денот на раѓањето на Исус Христос. Бидејќи датумот на Божик […]

Македонија

Рождество на Пресвета Богородица (Мала Богородица)

Православните христијани во земјава денеска го слават Рождество на Пресвета Богородица, празник познат како Мала Богородица. Во сите храмови на Македонската православна црква изутринава се одржуваат литургии. Во предвечерието на великиот празник синоќа беше отслужена […]

Верски календари

Индикт – почеток на црковната година

Првиот Вселенски Собор определи црковната година да почнува на 1 септември. Месецот септември кај Евреите беше почеток на граѓанската година (Исх. 23, 16), месец на собирање на плодовите и принесување жртви на благодарност кон Бога. […]

Верски календари

Почнува Петровденскиот (Апостолски) пост

За православните христијански верници кои се водат според Јулијанскиот календар денеска почнува Петровденскиот пост во чест на светите апостоли Петар и Павле и му претходи на празникот Петровден, кој секогаш се одбележува на 12 јули. Должината на […]

Информации

Денес се празнува Свети Мина

Св. вeл. мч. Мина бил египќанин пo пoтeклo и вoјник пo прoфeсија. Меѓутоа како христијанин нe мoжeл да ги глeда принесувањата на жртвите кон идолите и ја напуштил вoјската. Така заминал вo планината, каде живеел […]

Верски календари

Свети Нектариј Егински: Верниците велат дека молитвата кон светецот лекува тешки болести, а неговото чудотворно масло се чува во Белград

Овој голем светител е роден во Тракија во 1846 година, а неговиот монашки пат бил беспрекорен. За тоа сведочат неверојатните чуда и исцеленија кои се случиле над неговите мошти, години по неговата смрт.

Верски календари

Светиот апостол и евангелист Лука: Основач на иконописот и исцелител на телото и душата

Светиот евангелист и апостол Лука е роден во Антиохија. Тој е еден од четворицата евангелисти. Ги изучил грчката филозофија. медицината и сликарската уметност. Како уметник и зограф, тој ги создал првите икони на Пресвета Богородица и […]

Верски календари

Денес е Света Петка Епиватска – Петковден

Света Параскева, во народот позната како Света Петка е родена во градот Епиват, кој се наоѓал помеѓу Силинаврија и Цариград во Тракија. Нејзините родители биле угледни и благочестиви, а имале уште еден син кој се […]

„Јазичен мозаик“ – нов лингвистички труд на Васил Дрвошанов - МИА
Информации

Oбичаи и верувања

10 септември 2021 Народна филозофија Нaродни пословици и поговорки Чужината е бел образ. (Охрид) – Човекот откако ќе отиде на туѓина ќе спечали пари со кои може да си ги расчисти сметките и да биде […]