Временска прогноза

Следува период со дожд, ветер и повисоки температури

Под влијание на циклонска активност и серија влажни воздушни бранови следува период на променливо облачно време со повремени врнежи од дожд. Како што информираат од УХМР, врнежите на места ќе бидат обилни и до петок […]

Временска прогноза

Насекаде минусни температури, над нулата само во Дојран

Најстудено утрово е во Берово и Битола каде се измерени -5 степени, во Скопје е -4, Крива Паланка, Попова Шапка, Тетово, Струмица и Прилеп -3, Демир Капија, Претор, Крушево, Гевгелија, Дебар -2, а во Штип, […]

АМСМ Соопштенија

Магла на патот Катланово – Велес

Намалена видливост поради појава на магла до 100 метри, утрово има на патниот правец Катланово – Велес, соопшти АМСМ. Сообраќајот на државните патишта се одвива непречено, по претежно суви коловози. Интензитетот на сообраќај на патните […]

На денешен ден

На денешен ден

1547.- Кнезот Иван Четврти, во историјата познат како Иван Грозни, во Москва бил крунисан за руски цар. За време на неговото владеење посебно до израз дошол царскиот апсолутизам и централизацијата на земјата во која дотогаш […]

Астрономски календар

Астрономски календар

Денеска е понеделник, 16 јануари 2023 година, 16-иот ден во годината. До крајот на годината остануваат 349 дена. Сонцето во Скопје изгреа во 6 часот и 59 минути, а ќе зајде во 16 часот и 28 […]

ЕВН Соопштенија

Без струја утре делови од Карпош и Бутел

– Поради технички зафати во мрежата, без електрична енергија утре од 09:00 до 14:00 часот, ќе останат корисниците од дел од улицата „Милан Марковиќ“ во Општина Карпош. Како што информираат од Регионалниот центар за управување со […]

Временска прогноза

Најстудено на Попова Шапка минус 8, а најтопло во Дојран 5 степени

– Најстудено утрово е на Попова Шапка, каде се измерени – 8 степени, а најтопло е во Дојран со 5 степени. Минусни температури има и во Берово, Крушево и Охрид, додека во Скопје измерени се 4 […]

АМСМ Соопштенија

Сообраќајот по претежно суви коловози, на Табановце се чека околу 30-40 минути

– Сообраќајот на државните патишта се одвива непречено, по претежно суви коловози. Интензитетот на патните правци надвор од градските средини е умерен. На граничниот премин Табановце за влез и излез се чека околу 30-40 минути, додека […]

Временска прогноза

Сончево со мала до умерена облачност, во Скопје наутро магливо

– Наутро во котлините ќе има појава на магла, а преку денот ќе биде сончево со мала до умерена облачност и со слаб до умерен јужен ветер. Минималната температура ќе биде во интервал од -4 до […]