Хроника

Истрага против татко кој се обиде да го убие сопствениот син

Јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Скопје донесе Наредба за спроведување истражна постапка против 46-годишен осомничен за кривично дело – Убиство од член 123 став 2 точка 2 во врска со член 19 (во обид) […]

Хроника

Вонреден надзор во КПД Идризово по бегството на Беким Мемети

Управата за извршување на санкциите на 13-ти овој месец спроведе вонреден стручен надзор во КПД Идризово со цел да се утврдат сите околности кои довеле до тоа да се случи бегството на осуденото лице Беким […]

Хроника

Кумановското обвинителство води истрага за убиство при семејно насилство

Определена мерка притвор во траење од 30 дена за 40 годишниот кумановец кој е осомничен дека го лишил од живот неговиот 65 годишен татко, со што сторил кривично дело, убиство од член 123 став 2 точка 2 […]

Хроника

Приведен гостиварец поради бегство од затвор

Полициски службеници од СВР Скопје, вчера околу 20:00 часот во скопското село Идризово го привеле Ш.Ј.(45) од Гостивар, кој се барал со потерница поради бегство од Казнено-поправна установа Идризово каде издржувал казна затвор. Како што […]

Хроника

За брзо возење 56 казни на територија на СВР Битола

Во спроведена засилена акциска контрола за санкционирање на возачи кои управуваaт возило со брзина поголема од пропишанатаво текот на вчерашниот ден на територијата на СВР Битола санкционирани се 56 лица. Од МВР информираа дека од […]

Хроника

Приведени двајца битолчани осомничени за кражба од РЕК „Битола“

Полициски службеници од Полициското одделение Новаци вчера ги лишиле од слобода З.М. (21) и Б.К. (19) од Битола, осомничени за извршено кривично дело „кражба“. Полицијата, како што информираа денеска од МВР, постапувала по пријава според […]

Хроника

Приведен разбојник во Кочани

Полициски службеници од ОВР Кочани денеска го лишиле од слобода Т.Р. од Кочани, осомничен дека извршил кривично дело „разбојништво“. Во 00.40 часот во ОВР Кочани З.Ш.(60) од Кочани пријавил дека на 15.01.2023 околу 22.10 часот […]

Хроника

За седум дена санкционирани 195 непрописно паркирани возила во центарот на Скопје

За седум дена санкционирани се 195 непрописно паркирани возила кои го попречувале нормалното и безбедно одвивање на сообраќајот, соопштија денеска од ЈП Паркинзи на Општина Центар и Општина Центар. Во соработка со сообраќајната полиција-Скопје, од […]

Хроника

Санкционирани 481 возач за брзо возење

МВР информира дека во текот на вчерашниот ден, во спроведена засилена акциска контрола на територијата на државата за санкционирање на возила кои се движат со брзина поголема од дозволената, биле санкционирани 481 возач. -Од нив […]