Балкан

Бугарското Министерство за одбрана негира дека продале авиони Су-25 наменети за Украина

Бугарското Министерство за одбрана денеска соопшти дека не продало или им обезбедило на земјите-членки на НАТО авиони Су-25 наменети за Украина. Новинската агенција Блумберг вчера објави земји-членки на НАТО купиле од Бугарија 14 авиони Су-25 […]

Балкан

Погребан поранешниот грчки крал

На поранешниот кралски имот во северниот дел на Атина, во непосредна близина до гробовите на неговите предци, како што и самиот посакувал, попладнево беше погребан поранешниот грчки крал Константин Втори, објави онлајн изданието на грчкиот […]

No Picture
Балкан

Потпишан меморандум за соработка во цивилното воздухопловство на Западен Балкан

Меморандум за соработка беше потпишан денеска во Белград од претставници на дирекциите и агенциите за цивилно воздухопловство на Србија, Босна и Херцеговина, Црна Гора, Северна Македонија, Турција и Албанија, во присуство на претседателот на Европската […]

Балкан

„Репортер“: Градоначалникот на Љубљана е еден од најмоќните луѓе во Словенија

Словенечкиот неделник „Репортер“ објави дека долгогодишниот градоначалник на Љубљана, Зоран Јанковиќ е меѓу 10. најмоќни луѓе во Словенија, а за тоа говори фактот што доби јавно извинување од министерот за здравство на Словенија, Данијел Бешиќ […]

Балкан

Мигрантското прашање во фокусот на надлежните министри од Грција и Бугарија

Ситуацијата во мигрантското прашање и обидите на Грција и Бугарија за справување со мигрантските бранови, според грчката новинска агенција АНА-МПА, биле темите за кои разговарале министерот за миграција и азил на Грција Нотис Митаракис и […]

Балкан

Абазовиќ: Едно е да се каже дека постои ризик, а друго е да има прекин на преговорите со ЕУ за Црна Гора

Едно е да се каже дека постои ризик, а друго е да има прекин на преговорите со ЕУ за Црна Гора, доколку не успее шестиот обид за комплетирање на Уставниот суд, изјави денеска премиерот во […]

Балкан

Бугарските социјалисти добија мандат да формираат влада

Претседателот на Бугарија, Румен Радев денеска и го додели мандатот за формирање влада на Бугарската социјалистичка партија, што е последен обид да се избегнат петтите парламентарни избори во последните две години. Иако изгледите на социјалистите […]

Балкан

Фајон: Косово и Србија да се фокусираат на европскиот предлог за нормализација на односите

Министерката за надворешни работи на Словенија, Тања Фајон денеска во Приштина изјави дека Косово и Србија треба да разговараат за предлогот на Европската унија за нормализација на односите. Фајон порача дека не треба да има […]

Балкан

Српскиот министер за финансии очекува забавување на инфлацијата

Српскиот министер за финансии Синиша Мали денеска изјави дека очекува забавување на инфлацијата, што ќе значи постепено излегување од кризата што Србија не ја предизвика. – Го достигнавме врвот на инфлацијата, забавување на инфлацијата е […]

Балкан

Поранешниот грчки крал денеска ќе биде погребан во Атина

Поранешниот грчки крал Константин Втори денеска ќе биде погребан во Атина, без државни почести, но во присуство на членови на кралски семејства од повеќе држави, меѓу кои и од Шпанија, Холандија, Шведска, Данска, Луксембург итн. […]