Свет

Бела куќа: Нема евиденција за посетителите на домот на Бајден каде се пронајдени документите

Канцеларијата на Белата куќа денеска соопшти дека нема евиденција за посетители на домот на американскиот претседател Џо Бајден во Вилмингтон, Делавер, каде се пронајдени доверливи документи од неговите потпретседателски денови, бидејќи станува збор за приватна резиденција. Републиканскиот […]

Свет

УНЕСКО: Расте бројот на убиени новинари

По неколку години последователен пад, бројот на убиени новинари ширум светот минатата година се искачи на 86, наспроти 55 во 2021 година, што претставува зголемување од 36 отсто, соопшти денеска организацијата на ОН за културно […]

Кошарка

Обрадовиќ: МЗТ Скопје не е истата екипа, имаат нови играчи и нов тренер

Тренерот на белградски Партизан, Жељко Обрадовиќ изјави дека неговиот тим ќе влезе максимално ангажирано во вечерашниот дуел на домашен терен против македонскиот првак МЗТ Скопје Аеродром во рамки на 15. коло на регионалната АБА лига. […]

Свет

Британски полицаец призна дека речиси две децении силувал и злоставувал жени

Полицаец од Лондон денеска се изјасни за виновен по 24 точки од обвинение за силување и злоставување жени во период од 2003 до 2020 година, со што е еден од најтешките сексуални престапници во британската историја. Лондонската полиција и државното обвинителство објавија […]

Балкан

Бугарското Министерство за одбрана негира дека продале авиони Су-25 наменети за Украина

Бугарското Министерство за одбрана денеска соопшти дека не продало или им обезбедило на земјите-членки на НАТО авиони Су-25 наменети за Украина. Новинската агенција Блумберг вчера објави земји-членки на НАТО купиле од Бугарија 14 авиони Су-25 […]

Балкан

Погребан поранешниот грчки крал

На поранешниот кралски имот во северниот дел на Атина, во непосредна близина до гробовите на неговите предци, како што и самиот посакувал, попладнево беше погребан поранешниот грчки крал Константин Втори, објави онлајн изданието на грчкиот […]

Спорт

Дел од парите од трансферот на Мудрик ќе бидат наменети за Украина

Претседателот на Шахтјор од Доњецк, Ринат Ахметов, најави денеска дека ќе подари 22 милиони фунти помош за Украина, по трансферот на фудбалерот на украинскиот клуб, Михајло Мудрик, во редовите на лондонски Челзи. Англискиот клуб изминатиот […]

Хроника

Истрага против татко кој се обиде да го убие сопствениот син

Јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Скопје донесе Наредба за спроведување истражна постапка против 46-годишен осомничен за кривично дело – Убиство од член 123 став 2 точка 2 во врска со член 19 (во обид) […]

No Picture
Балкан

Потпишан меморандум за соработка во цивилното воздухопловство на Западен Балкан

Меморандум за соработка беше потпишан денеска во Белград од претставници на дирекциите и агенциите за цивилно воздухопловство на Србија, Босна и Херцеговина, Црна Гора, Северна Македонија, Турција и Албанија, во присуство на претседателот на Европската […]

Свет

Германија бара формирање на специјален суд за руските злосторства во Украина

Шефицата на германската дипломатија Аналена Баербок денеска побара да се формира специјален меѓународен суд кој ќе ги гони руските лидери за инвазијата врз Украина. – Потребен е суд кој ќе го испита руското раководство и […]