Документарни филмови

(ВИДЕО) Погледнете како изгледаше една од најголемите фабрики во Југославија – ФАП

Една од најголемите фабрики во поранешна Југославија беше фабриката за производство на камиони и автобуси, ФАП. Нивните камиони имаа разни намени и беа продавани низ цел свет.   FAP Osvajac Drumova – Dokumentarni film from […]

Свет

Си Џинпинг повика на единство во време кога Кина влегува во нова фаза на ковид-политиката

Кинескиот претседател Си Џинпинг во своето денешно новогодишно обраќање рече дека кинеската политика во врска со Ковид-19 спасила животи, повикувајќи на повеќе напор и единство додека земјата влегува во „нова фаза“ во нејзиниот пристап кон […]

Свет

Шолц: Војната во Украина ја става Германија во искушение, но заедништвото е нашата најголема предност

Германскиот канцелар Олаф Шолц денеска во својата новогодишна порака рече дека војната во Украина е пресвртница што ја става Германија на тест и најави нови пакети мерки за борба против кризата што стапуваат утре во […]

Свет

Сунак: Проблемите на Велика Британија нема да исчезнат во 2023 година

Велика Британија мина низ тешки 12 месеци и проблемите нема да исчезнат во 2023 година, но крунисувањето на кралот Чарлс Трети ќе помогне да се обедини земјата, изјави денеска британскиот премиер Риши Сунак во своето новогодишно обраќање. Сунак рече дека […]

Спорт

Надал по поразот од Нори: Не е катастрофа

Шпанскиот тенисер Рафаел Надал рече дека денешниот пораз кој го претрпе на Јунјатед купот од Британецот Камерун Нори „не е катастрофален“ и истакна дека може и мора да игра подобро. „Ова воопшто не е катастрофално. […]

Свет

Бела куќа: САД се загрижени поради усогласувањето на Кина со Русија

САД се загрижени за усогласувањето на Кина со Русија додека Москва ја продолжува својата инвазија врз Украина, соопштија САД откако рускиот и кинескиот претседател Владимир Путин и Си Џинпинг одржаа видео средба. Портпаролот на американскиот Стејт департмент изјави дека Пекинг тврди […]

Хроника

Пронајдена дрога и приведен дилер при претрес во Ѓорче Петров

Полициски службеници денеска извршиле претрес во скопската општина Ѓорче Петров, при што во дом и помошни простории на скопјанец пронајдени се три пакувања со амфетамин, дигитална вага, марихуана и пари за кои постојат основи на […]

Вести

Свлечишта и поплави во Калифорнија по невреме

Свлечишта и поплави донесоа камења и кал на патиштата низ Калифорнија по обилните дождови и бури. Метеоролозите најавуваат дека во наредните денови се очекуваат серија бури кои потенцијално ќе предизвикаат поплави во голем дел од оваа американска […]

Свет

Гутереш рече дека Бенедикт Шенаесетти бил „неуморен во неговата потрага по мир“

Генералниот секретар на ОН Антонио Гутереш изрази сочувство по смртта на поранешниот папа Бенедикт Шеснаесетти. – Го паметиме папата Бенедикт како скромен човек на молитва и проучување, рече Гутереш денеска. Тој нагласи дека покојниот папа бил „принципиелен во својата […]

Општини

(ВИДЕО) Димитриевски: 2023 да биде година на нови успеси, посакувам убави празници, да внесеме хармонија во секој дом, да останеме и да продолжиме да работиме заедно за нашиот град

Градоначалникот на општина Куманово Максим Димитриевски со видео обраќање упатува честитка до сите граѓани во пресрет на новогодишните и божикни празници. Во продолжение, неговото излагање во целост: „Драги мои кумановки и кумановци, Почитувани граѓани на […]