Власт

Ковачевски: Најважно беше финансиски да ги заштитиме најзагрозените граѓани од кризата

За мене беше најважно да ги заштитиме финансиски најзагрозените граѓани, пензионерите со мали пензии, самохраните родители, социјалните случаи, другите ранливи категории граѓани, а од друга страна да се заштити и достоинството на работниците. Тоа е основата на […]

Вести

Фон дер Лајен рече дека загинале 100.000 украински војници, па ЕК ја повлече нејзината изјава

Претседателката на Европската Комисија, Урсула фон дер Лајен, во денешниот говор рече дека се проценува дека загинале околу 100.000 припадници на украинската армија и 20.000 цивили. Украинците досега избегнуваа да даваат прецизни бројки за сопствените […]

Свет

Поранешен српски фудбалер уапсен во Холандија поради шверц на кокаин

Душан Петковиќ, поранешен фудбалер и син на некогашниот селектор на Србија и Црна Гора, Илија Петковиќ, е лишен од слобода во Холандија во рамки на голема меѓународна операција во која се уапсени припадници на криминална […]

Култура

Промовирана книгата „Сок од простата: јубилејно издание“ од Јован Павловски

Книгоиздателството „Ми-Ан“ вечерва во Културно-информативниот центар во Скопје ја промовираше книгата „Сок од простата: јубилејно издание“ од Јован Павловски. Изданието е по повод 85 години живот и 65 години творечка дејност на Павловски – писател, […]

Свет

Со посета на седиштето на НАСА, почна посетата на макрон на САД

– Францускиот претседател Емануел Макрон пристигна во САД, каде домаќин ќе му биде неговиот американски колега Џо Бајден. Се очекува на врвот на агендата на разговорите да биде поддршката за Украина. Макрон денеска имаше средба со […]

Опозиција

Намаленото домашно производство на струја, заради криминогеноста на власта резултира со скап увоз и испумпување на пари од ЕЛЕМ

Деновиве сите фирми на регулираниот пазар кои се префрлиле со цел да ги намалат трошоците од енормното зголемување на електричната енергија добиваат писма дека на сред грејна сезона во најголемата енергетска криза ќе бидат исклучено […]

Власт

Во пресрет на Министерскиот состанок во Лоѓ, средба на ОБСЕ тројката Османи – Рау – Билстром

Во пресрет на 29. Министерски совет на ОБСЕ, што ќе се одржи утре и задутре во Лоѓ, Полска, денеска министрите за надворешни работи на Северна Македонија,  Полска и Шведска, Бујар Османи, Збигњев Рау и Тобиас […]

Балкан

Радев до Руте: Оставањето на Бугарија надвор од Шенген зоната не е во интерес на Европската унија

Оставањето на Бугарија надвор од Шенген не е во интерес на Европската унија и не придонесува за заедничките напори за справување со безбедносните предизвици и тешката економска криза во Европа, изјави денеска бугарскиот претседател, Румен […]

Свет

Иранските безбедносни сили убија демонстрант кој го прославувал испаѓањето на репрезентацијата од Мундијалот во Катар

Иранските безбедносни сили застрелаа демонстрант кој ја прославуваше елиминација на иранската репрезентација од Светското првенство во Катар, јави Би-би-си. Иран синоќа загуби од САД со 0-1 во последниот натпревар од групната фаза на турнирот. Реми […]

Бизнис и економија

Бектеши: Од утре производителите на прехранбени производи треба да им понудат намалени цени на маркетите

Министерот за економија Крешник Бектеши очекува од утре да почне намалувањето на цените на одредени прехранбени производи поради одлуката на Владата со која производителите на храна ќе добијат субвенционирана цена за електричната енергија. Бектеши вечерва […]