Скопје

Саем на социјални претпријатија за екопроизводи и услуги

– Во Градскиот парк во Скопје денеска ќе се одржи првиот Саем на социјални претпријатија кои нудат еко услуги или производи, во организација на Здружението „Гоу Грин Скопје“. Како што соопштија организаторите, на настанот посетителите […]

Балкан

Урсула фон дер Лајен пристигна во Бугарија на отворањето на интерконекторот меѓу Бугарија и Грција

– Претседателката на Европската Комисија Урсула фон дер Лајен вечерва допатува во Софија по повод претстојното пуштање во употреба на меѓусистемската гасна врска Грција-Бугарија, објави Претставништвото на Европската Комисија во Бугарија на својата Фејсбук страница. Како […]

Култура

Отворена самостојната ликовна изложба „Вера, Надеж, Љубов“ на Нада Ѕмбова Донева од Кочани

– Во изложбениот салон на Центарот за култура „Бели мугри“ во Кочани вечерва беше отворена втората самостојна ликовна изложба „Вера, Надеж, Љубов“ на роднокрајната авторка Нада Ѕмбова Донева. Ликовните дела, работени во акрилна техника на […]

Македонија

Трибина на КОВЗРГ: Теологијата и верата треба да бидат поткрепа за современиот човек

– Комисијата за односи со верските заедници и религиозни групи организираше трибина на тема „Како да се радуваме на кризни времиња?“ во соработка со верските заедници на којашто се обратија претставници на повеќе верски заедници […]

Свет

ОБСЕ: Руската анексија води кон ескалација на конфликтот и доведува во опасност милиони луѓе

– Организацијата за безбедност и соработка во Европа (ОБСЕ) денеска ја осуди илегалната анексија на Украина од страна на Русија, јавува Анадолија. Наведувајќи дека одлуката на рускиот претседател Владимир Путин е неприфатлива, ОБСЕ соопшти дека […]

Македонија

Конференција за економски развој и социјална инклузија во Србија и Македонија: Граѓаните мора да размислуваат за заеднички поширок пазар

– Постои културолошкиот образец во (не)прифаќањето на ставовите кон претприемништвото и правењето пари, особено за средните и постарите генерации од Македонија и Србија и ставот кон (не)планирање на секоја следна активност. Граѓаните од двете држави […]

Власт

Груби: Ахмети го има народот зад себе

– Мојот однос со претседателот Али Ахмети е како односот на сите вас кои сте убедени во неговиот животен пат, неговата правда, неговата визија, неговата национална вредност за сите Албанци. Искрената намера на мојата изјава […]

Свет

Бајден: Путин нема да нè заплаши, ќе ја браниме секоја педа од Алијансата

– Претседателот на САД Џо Бајден изјави денеска дека САД и НАТО нема да бидат „заплашени“ од рускиот претседател Владимир Путин и предупреди дека западната алијанса ќе брани „секој сантиметар“ од својата територија. – САД […]

Свет

Иран: Уапсени деветмина странци во врска со протестите против носењето хиџаб

– Девет странци се уапсени во Иран во врска со големите демонстрации против носењето хиџаб во таа земја, соопшти денеска Министерството за разузнавање. Во соопштението пренесено од државната новинска агенција Ирна, Министерството тврди дека меѓу […]

Власт

Тупанчевски: Состојбите во судството се поместуваат во позитивна смисла

– Состојбите во судството, можеби бавно, но се поместуваат во позитивна смисла. Сведоци сме дека постои одговорност кај судиите и кај јавните обвинители, а регулаторните тела, Судскиот совет и Советот на јавни обвинители покажуваат реактивирање […]